My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

5 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι - Σελίδα 2 Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Παρ 8 Αυγ 2014 - 8:28

x-trail έγραψε:
islander έγραψε:Αυτο που σκέπτομαι για το θέμα του χωματόδρομου είναι οτι με τις τελευταίες βροχες & καταιγίδες που κάνει εκει πάνω μην εχω πρόβλημα με λάσπες γιατι δεν εχω προλάβει να αλλάξω λάστιχα σε ποιό χωμάτινα(Μ&S).
Οι διαδρομες να πας στο Μονοδενδρι και να γυρισεις Αθηνα δεν περιεχουν καθολου χωμα, ειναι ολες ανετες ασφαλτινες διαδρομες (ενταξει, ενταξει εχουν και ...στροφες) 697328 
Χωμα εχει μονο η Βαλια Καλντα, απο το Περιβολι στο Αρκουδορεμα κι απο εκει στην Κρανια κι ειναι συνολικα 35 Κm που δυσκολα θα τα βρεις τοσο λασπωμενα ωστε να ειναι απροσπελαστα, αλλα κι αυτο με ενα τηλεφωνημα το μαθαινουμε την μερα που θα πας.
Επισης εχει αλλα 7 Km χωμα μετα την Τ.Λ.Αωου για να κατεβεις στον ποταμο Βαρδα και να ανεβεις στη Δολιανη.
Οι χαρτες βεβαια δινουν τα 3.6 μονο χωμα αλλα εγω το θυμαμαι αλλιως, βεβαια μεχρι εκει που δινουν ασφαλτο υπαρχει μοναστηρι, αρα μπορει και να εγινε ασφαλτος 27978 
Δεν πιστεω να φορας τιποτα 19αρες ζαντες και 40αρια λαστιχα που φορανε τιποτα ...πορσε;;;

Μα και βεβαια εννοούσα το κομμάτι της Βαλια Καλντα και οχι τίποτα άλλο, αμέσως να με πιάσετε στο ψιλό όλοι σας  lol! 

Κυριάκο φοράω 17αρα με 55αρι προοφιλ ως τώρα δεν εχω αντιμετωπιση προβλημα ουτε κοψιματα και ειδικα Σιφνο μονο ασφαλτινα θα φοραγα.


islander έγραψε:Απορία πρώτη, για να με πάει απο την διαδρομή που μου περιέγραψες πρέπει να του βάλω προορισμούς κάποιες τοποθεσίες π.χ. Μύτικάς,Καρτέρι για να με πάει ή υπάρχει και άλλος τρόπος;
Θα σου ετοιμασω ενα αρχειο στο Basecamp με τον Autodrive (για να ειναι ελληνικες οι ονομασιες) με τα απαραιτητα Σημεια και θα στο στειλω, ωστε να το δεις και να το τροποποιησεις αν θελεις.
Εχοντας σωστα αυτα τα Σημεια στο GPS δεν χρειαζεται ουσιαστικα να φτιαξεις απο πριν Πορειες.
Το πρωτο που θα κανεις θα ειναι να φτιαξεις Κατηγοριες , δλδ μια κατηγορια Αθηνα-Μονοδενδρι, μια Βαλια Καλντα, μια Μονοδενδρι-Αθηνα, μια Ζαγορια.
Ετσι θα τα βρισκεις πολυ ευκολα στα Αγαπημενα σου.
Μετα θα πρεπει να τα ονομασεις καταλληλα, πχ τα Μονοδενδρι-Αθηνα αναλογα με την σειρα που θα περασεις απο αυτα, δλδ:
001_Καβαλλαρι
002_Εξοδο τουννελ Μετσοβου
003_Τρια Ποταμια
004_Πυργος Μαντανια
005_Μ.Τιμιου Σταυρου
006_Αγια Παρασκευη
007_Περτουλι
008_Ελατη
009_Πυλη
010_Μουζακι
011_Καλυβια Λ.Πλαστηρα
012_Περιφερειακος Καρδιτας
κλπ κλπ
Με τον τροπο αυτο θα τα εχεις σε σειρα και μπορεις μολις φτανεις στο ενα σημειο και τελειωνει η Πορεια να δινεις το επομενο για Πορεια.
Ετσι κι αλλιως οι νεου τυπου συσκευες "κομματιαζουν" τις Πορειες στα επιμερους σκελη τους απο την στιγμη που θα βαλεις Ενδιαμεσα Σημεια.
Αυτα τα Σημεια που γραφω παραπανω δεν θα ειναι το κεντρο των χωριων ή κατι παρεμφερες (δλδ σαν Μονοδενδρι δεν θα βαλεις το κεντρο του χωριου οπως θα το βρεις στην Αναζητηση, αλλα θα κλικαρεις πανω στον δρομο, στην εισοδο του χωριου), αλλα θα ειναι ετσι επιλεγμενα απο τον χαρτη ωστε να ειναι λιγο μετα ή λιγο πριν απο τα Σημεια που θελεις, ειδικα αν προκειται για διασταυρωσεις τα βαζουμε λιγο μετα, πανω στον δρομο που θελουμε να ακολουθησουμε ωστε να μην μπορει να μας παει απο αλλο δρομο το GPS.
Θα στα ετοιμασω αυριο και θα δεις στο Basecamp τι εννοω...

Αληθεια Φιλιππε, για ποτε σχεδιαζεις την αναχωρηση;
Κατα καποιο τροπο το εχω κανει και εχω βγαλει τις διαδρομες ετσι οπως το περιγράφεις αλλα επειδη δεν εχω εξοικειωθει με το Basecamp μου παιρνει <λιγο χρονο >παραπανω  Rolling Eyes
Αναχωρηση τελος Αυγουστου, διαμονη Παρασκευη-Τεταρτη, 2 μερες (Π/Τ) εκτος αρα 4 μερες εξερευνηση και οτι προλαβω.....

G.K. έγραψε:Επίσης Φίλιππε, η διαδρομή Γυφτόκαμπος-Βοβούσα είναι χωμάτινη περίπου 26Km.
Αξίζει να πας από κει - προσεχτικά βέβαια μην κόψεις κανένα λάστιχο - έχει πολύ ωραία θέα.

Στον Γυφτόκαμπο έχει και την Σαρακατσάνικη στάνη που είναι απαραίτητο να δεις.
Σημείωσε ότι δεν κάθεσαι στο μαγαζί που έχει εκεί για χωριάτικη πίτα γιατί σε φλομώνουν στο κατεψυγμένο και πάντα παραπληροφορούν ότι δήθεν δεν περνάει η διαδρομή Γυφτόκαμπος-Βοβούσα, ενώ περνάει κανονικά...δεν ξέρω γιατί...
Θα ακολουθησω ευλαβικα τις οδηγιες των εμπειρων του φορουμ οπως παντα για να αποφυγουμε τις <κακοτοπιες>  Wink 
ZAFIR έγραψε:μη τρομάζουμε τον κόσμο εκεί με τα χώματα..
αυτή την περίοδο πάς αεροπορία φίλλιπε
δέν έχει προλάβει να ποτησει βαθιά το έδαφος,οπότε μήν ανυσυχείς γι αυτό..
άσε ότι είναι και μιά ομορφιά..

Θα δειξει οταν παω χωμα κανω αρκετα χλμ δεν με προβληματιζει η λασπη ειναι ενα μικρο θεμα... ειδικα αν ειναι ενα αυτοκινητο.Την αλλη φορα που ειχαμε παει με παρεα ειχαμε βρει και τα παιδια που οργανωνουν τις εκδρομες και μας ειπαν αν χρειαστουμε βοηθεια λογω εδαφους η απροοπτου να τους κανουμε τηλ.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι - Σελίδα 2 Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από G.K. Παρ 8 Αυγ 2014 - 12:21

Δεν ξέρω αν έχουν καθαρίσει τους δρόμους φέτος, αλλά με τα λάστιχα που φοράς θέλει μεγάλη προσοχή.

Ενα κομμάτι που μπορεί να έχει λάσπη είναι μετά το Αρκουδόρεμα προς Κρανιά μιά ανηφορική γύρω στα 200m. Εχω περάσει τρεις φορές από κει - η μία ήταν καλοκαίρι - και είχε κάμποση λάσπη.

θα το δεις και θ' αποφασίσεις...

Επίσης αν έχεις διάθεση και χρόνο, μπες έστω και για μικρή απόσταση στο φαράγγι του Βίκου να περπατήσεις.
Είναι απίστευτα όμορφο ή πήγαινε να το θαυμάσεις ολόκληρο από δύο τοποθεσίες, την Οξυά και την Μπελόη.
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι - Σελίδα 2 Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από ZAFIR Παρ 8 Αυγ 2014 - 15:12

ok..επειδή ο φίλιππος δέν είναι απόλυτα σίγουρος αν θα τα καταφέρει η όχι,(δέν θέλω σχόλια παρακαλώ,υποκειμενικό είναι) και λαμβάνοντας υπ όψιν το όχι και τόσο *καλοκαίρι*
να πράξει τα δέοντα και ανάλογα κατα το δοκούν
ώς γνωστό τα βουνά αλλάζουν (άρα και οι δρόμοι) άρα και όχι ασφαλείς πρόβλεψη
(ρακίτα project.ορεινή διάβαση?? gk..
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι - Σελίδα 2 Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από x-trail Παρ 8 Αυγ 2014 - 16:47

Αντε για να χαλαρωσεις λιγο Φιλιππε, Βαλια Καλντα...
(υπομονη λιγακι να φορτωσει τις φωτογραφιες)

Σπόιλερ:
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι - Σελίδα 2 Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Σαβ 9 Αυγ 2014 - 8:15

G.K. έγραψε:Δεν ξέρω αν έχουν καθαρίσει τους δρόμους φέτος, αλλά με τα λάστιχα που φοράς θέλει μεγάλη προσοχή.

Ενα κομμάτι που μπορεί να έχει λάσπη είναι μετά το Αρκουδόρεμα προς Κρανιά μιά ανηφορική γύρω στα 200m. Εχω περάσει τρεις φορές από κει - η μία ήταν καλοκαίρι - και είχε κάμποση λάσπη.

θα το δεις και θ' αποφασίσεις...

Επίσης αν έχεις διάθεση και χρόνο, μπες έστω και για μικρή απόσταση στο φαράγγι του Βίκου να περπατήσεις.
Είναι απίστευτα όμορφο ή πήγαινε να το θαυμάσεις ολόκληρο από δύο τοποθεσίες, την Οξυά και την Μπελόη.

Ακριβώς Γιώργο μόνο και μόνο λόγω ελαστικών σκέπτομαι στη λάσπη αν θα την βγάλει.

Εδώ πάει και το "δεν ήξερες δεν ρώταγες;", που αυτό δεν γίνεται με όλους εσάς εδω μέσα.

Οσο για το φαράγγι σίγουρα θα πάμε όπως και στην Οξυά.
ZAFIR έγραψε:ok..επειδή ο φίλιππος δέν είναι απόλυτα σίγουρος αν θα τα καταφέρει η όχι,(δέν θέλω σχόλια παρακαλώ,υποκειμενικό είναι) και λαμβάνοντας υπ όψιν το όχι και τόσο *καλοκαίρι*
να πράξει τα δέοντα και ανάλογα κατα το δοκούν
ώς γνωστό τα βουνά αλλάζουν (άρα και οι δρόμοι) άρα και όχι ασφαλείς πρόβλεψη
(ρακίτα project.ορεινή διάβαση?? gk..

Φώτη η πρώτη μου σκέψη και εμένα ήταν ότι δεν είναι και τόσο καλοκαίρι φέτος με τόσα νερά που έχει ρίξει για αυτό και η επόμενη σκέψη μου ήταν τα λάστιχα.

Για αυτό όταν πάω ανάλογα θα πράξω.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι - Σελίδα 2 Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Σαβ 9 Αυγ 2014 - 8:21

x-trail έγραψε:Αντε για να χαλαρωσεις λιγο Φιλιππε, Βαλια Καλντα...
(υπομονη λιγακι να φορτωσει τις φωτογραφιες)

Σπόιλερ:

Κυριάκο με φτιάχνεις και τα <επιχειρήματα> σου δεν μπορούν να παραβλεφθούν.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης