My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon Empty Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon

Δημοσίευση από Santosan Τετ 9 Ιουλ 2014 - 20:49

Τα αποτελεσματα οσο αφορα τις πωλησεις στην κατηγορια GPS αυτοκινητου στο Amazon ειναι ιδιαιτερα ενδιαφεροντα για διαφορους λογους. Πρωτα απ' ολα το Amazon ειναι μια παγκοσμια αγορα, δεν απευθυνεται μονο στους Αμερικανους οποτε μπορουμε να πουμε οτι εχουμε μια παγκοσμια εικονα της κινησης για την συγκεκριμενη κατηγορια. Το δευτερο σημαντικο ειναι οτι δεν προκειται για ενα συγκριτικο αποτελεσμα μεταξυ των μοντελων της Garmin, υπαρχει ανταγωνισμος απο μεγαλες εταιριες του ειδους οπως την δευτερη κατα σειρα μεγαλυτερη μετα την Garmin, την TomTom. Επισης συνυπαρχουν παλαιοτερα & νεοτερα μοντελα απο τις γενιες του 2012 & 2013.

Παμε λοιπον να το δουμε λιγο απο την αρχη ...

- Σε ενα συνολο εικοσι best sellers στην κατηγορια GPS αυτοκινητου τα δεκαπεντε απ' αυτα ειναι της Garmin, τεσσερα της TomTom & ενα της Magellan ... !!
- Απο τις δεκαπεντε αυτες συσκευες της Garmin οι δεκατεσσερις ειναι Nuvi !! Η μια που συμπληρωνει την δεκαπενταμελη ομαδα ειναι το Dezl 760LMT & βρισκεται στην 16η θεση.
- Στο Top Ten του Amazon την κορυφαια θεση εχει συσκευη του 2013 το Nuvi 52 που ανηκει στην φθηνοτερη σειρα.
- Οι συσκευες του 2012 κατεχουν πεντε θεσεις με το Nuvi 40 να εχει την τιμητικη του αφου υπαρχει δυο φορες, ως απλο & ως LM. Οι θεσεις που καλυπτουν ειναι απο 2η εως 5η & η 9η.
- Οι συσκευες του 2013 κατεχουν πεντε θεσεις, την 1η, απο την 6η εως την 8η & την 10η.
- Την τελευταια θεση στο Top Ten εχει συσκευη του 2013 το 3597 που ειναι η πιο εξοπλισμενη σε δυνατοτητες αλλα & η πιο ακριβη συσκευη απ' ολες.
- Η σειρα Advanced ανεξαρτητως γενιας (2012 ή 2013) εχει την μεριδα του λεοντος αφου κατεχει συνολικα πεντε θεσεις (τρεις η σειρα του 2013 & δυο η σειρα του 2012) απο την 4η εως την 8η.
- Οι συσκευες στις 5" εχουν την μεριδα του λεοντος.

Οι Top Ten συσκευες:

1. Garmin Nüvi 52LM (5 in)
2. Garmin Nüvi 50LM (5 in)
3. Garmin Nüvi 40 LM (4.3 in)
4. Garmin Nüvi 2555LMT (5 in)
5. Garmin Nüvi 2595LMT (5 in)
6. Garmin Nüvi 2557LMT (5 in)
7. Garmin Nüvi 2597LMT (5 in)
8. Garmin Nüvi 2797LMT (7 in)
9. Garmin Nüvi 40 (4.3 in)
10. Garmin Nüvi 3597LMTHD (5 in)


Οσα χρονια ασχολουμαι με την Garmin ειναι η πρωτη φορα που το βλεπω αυτο. Εχουμε φτασει στα μεσα του 2014, οι συσκευες της τρεχουσας χρονιας ειναι ανυπαρκτες στην δεκαδα (φτηνη κατηγορια nüvi 55/56, 65/66 σε διαφορες εκδοσεις & συνολικα δεκα συσκευες). Οι συσκευες του 2013 βρισκονται πισω συνολικα σε πωλησεις σε σχεση με αυτες του 2012 οι οποιες εχουν τις καλυτερες θεσεις στις πωλησεις απο την 2η θεση εως & την 5η. Η κορυφαια συσκευη του 2013 εχει πιασει πατο στην δεκατη θεση, ενω το Nuvi 40 του 2012 εχει δυο θεσεις μεσα στην δεκαδα, αυτο θα πει best seller !!! Αναρωτιεμαι αν δεν ειχε καταργησει το Nuvi 3490 απο την αγορα τι θα ειχε συμβει, αν θα το βλεπαμε μεσα στην δεκαδα & σε ποια θεση. Οταν η αγορα προτιμα τις συσκευες του 2012 δυο χρονια μετα κατι δεν παει καλα ...

Η προσωπικη μου αποψη απο τις αρχες του 2013, την εχω γραψει πολλες φορες μεσα στο forum απο τοτε οποτε δεν ειναι εκ των υστερων αλλα εκ των προτερων, οταν παρουσιαστηκε το Nuvi 3597 πριν κυκλοφορησει ακομα ηταν οτι προκειται για αποτυχια της Garmin. Μολις ειδα το 3597 καταλαβα οτι το εχει σχεδιασει η πρωην Navigon οπως επισης καταλαβα οτι η Garmin εδωσε στους πρωην υπαλληλους της Navigon το Automotive τμημα για να το διαχειριστουν. Ειχα γραψει επισης οτι η κινηση αυτη της Garmin θα της κανει κακο στην αγορα, οι ανθρωποι της Navigon ειχαν αποτυχει με τις δικες τους συσκευες σε σημειο να μην εχουν κερδος σαν εταιρια & να βγουνε στο σφυρι, ηταν φυσικο να αποτυχουν & με τις συσκευες της Garmin. Εχω δικαιωθει 100%. Το κερασακι στην τουρτα ειναι το Viago, προκειται για ενα υβριδιο μεταξυ Garmin & Navigon το οποιο σχεδιαστηκε απο την πρωην Navigon, δεν θα το σχολιασω καθολου απλως ντροπιαζει την Garmin, καντε μια συγκριση με το StreetPilot που ειναι γνησιο Garmin, ουτε τα forum με το παρανομο λογισμικο δεν ασχολουνται μαζι του ...

Με βαση τα επισημα αποτελεσματα των τριμηνων της Garmin η κατρακυλα ξεκινησε απο το 2013 & εκτος απο την κριση στην αγορα & την στροφη του κοσμου προς τα smartphones που "δικαιολογει" την πτωση & ειναι η επισημη πιπιλα να σας πω οτι αυτα τα ακουω απο το 2011 αλλα μεχρι & ολο το 2012 συμφωνα παντα με τα επισημα αποτελεσματα των τριμηνων η Garmin ανεβαινε στον τομεα Automotive. Ολα αυτα μεχρι που ανελαβε η πρωην Navigon απο το 2013 οπου αλλαξε η γραμμη πλευσης. Απο εκει & μετα γινανε μια σειρα απο κινησεις που ζημιωσανε την Garmin, δεν θελω να το αναπτυξω εδω περαιτερω.

Νομιζω οτι ειναι καιρος να ξυπνησει η Garmin & να βρει παλι τον χαρακτηρα της, να επανελθει σε αυτο που ξεραμε & αγαπαμε ολοι οσο ειναι ακομα καιρος αλλιως δεν θα παει καλα το θεμα. Οι ανθρωποι της Navigon πρεπει να δουλευουν γι' αυτην οχι να επιβαλλουν την δικη τους νοοτροπια, δεν τσουλαει το πραγμα & δεν θα εχει καλο αποτελεσμα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon Empty Απ: Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon

Δημοσίευση από ZAFIR Πεμ 10 Ιουλ 2014 - 8:35

ετσι ακριβως ειναι φιλε μανο...θα φτασουμε να λεμε αν εχουμε γνησιο garmin η υβρυδιο μεταξυ μας
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon Empty Απ: Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon

Δημοσίευση από dim68 Πεμ 10 Ιουλ 2014 - 10:24

Aν δε γνώριζε κανείς, θα ήταν σίγουρος ότι η Navigon αγόρασε τη Garmin... Η φιλοσοφία που διακατέχει τη "μαμά" τα τελευταία δυόμιση χρόνια, είναι επιεικώς περίεργη κι έχει ξενερώσει τους πελάτες της.

Θυμάμαι ακόμα, κάτι που μου είχε πει ο Κυριάκος πριν πολύ καιρό. Με τη βοήθεια του Μάνου, κάποτε, μετέτρεψα το nuvi 50 σε 52. Όταν "είδα" το 52 στη συσκευή μου, τρέχοντας ξαναγύρισα στο 50... Τότε, δεν ήξερα πως διατυπώσω αυτό που με έκανε και ξαναγύρισα στο 50 και είχα γράψει:
dim68 έγραψε:αυτό το "50", μυρίζει GARMIN βρε παιδί μου...
x-trail έγραψε:Τωρα καταλαβες Δημητρη γιατι ...θαψαμε την νεα σειρα 2013, ειναι λογω της εμφανισης, που δεν εχει καμια σχεση με τα παλαιοτερα Nuvis.

Ας ελπίσουμε ότι οι υπεύθυνοι της Garmin δεν είναι κλεισμένοι στο γυάλινο πύργο τους κι αφουγκράζονται τους πελάτες τους...
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon Empty Απ: Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 10 Ιουλ 2014 - 11:15

Σε μια παλαιοτερη εποχη καποιοι fun της Navigon ειχαν κανει ενα σχετικο λογοπαιγνιο λεγοντας οτι "δεν ξερουμε τελικα ποιος αγορασε ποιον" & οτι "τωρα η Garmin θα μαθει να φτιαχνει λογισμικο", τωρα οι ιδιοι κανουν ασχημες κριτικες στην Garmin για το απαισιο Viago που ειναι δημιουργημα της πρωην Navigon. Απαντανε μονοι τους στον εαυτο τους, μακαρι να το καταλαβαινανε κιολας, οποτε δεν χρειαζεται να κουραζομαι εγω. Πιστευω οτι οταν η Garmin αποφασισει να δεχτει την αιτια του προβληματος για την κακη πορεια των Automotive GPS θα ξεκαθαρισει τα πραγματα & θα τα κανει οπως πρεπει.

Αυτο που ειχα γραψει απο την πρωτη στιγμη που βρηκα την ειδηση ολοκληρωσης της αγορας ειναι οτι το καλυτερο θα ηταν καθε εταιρια να παραμεινει ως εχει διατηρωντας την δικη της προσωπικοτητα αφου απο προσωπικη μου εμπειρια σαν ιδιοκτητης συσκευης Garmin & Navigon αυτες οι δυο εταιριες δεν μπορουσαν να παντρευτουν. Το πακετο Garmingon δεν μπορει να λειτουργησει γιατι εχεις δυο τελειως διαφορετικες φιλοσοφιες που δεν "εφαπτονται" πουθενα. Η Garmin αποφασισε να "στειλει" τα PND της Navigon σχεδον αμεσως γιατι ο τομεας ηταν ζημιογονος & μεχρι να τα ξεφορτωθει τελειως τα εριξε στους τοπικους αντιπροσωπους της Garmin σε ολο τον κοσμο, δεν θελω να γραψω λεπτομερειες σχετικα με τα προβληματα που αντιμετωπισαν με τις συσκευες της Navigon οι υπευθυνοι ....

Ευτυχως για εμενα παντα ειχα & εχω το θαρρος της γνωμης μου & εγραφα αυτο που πιστευω ανοιχτα. Οσοι με διαβαζουνε απο παλια το ξερουν αυτο & ολα τα παραπανω ειχαν γραφτει σε παλαιοτερο forum, οποτε δεν βγηκα να τα πω τωρα, τα ελεγα τρια χρονια πριν οταν δεν μιλουσε κανενας ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon Empty Απ: Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon

Δημοσίευση από fokion Πεμ 10 Ιουλ 2014 - 14:29

Χαιρομαι που η συσκευη μου ειναι μεσα στις ανωτερω...
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon Empty Απ: Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon

Δημοσίευση από PAVL-2 Πεμ 10 Ιουλ 2014 - 16:23

Santosan έγραψε:Σε μια παλαιοτερη εποχη καποιοι fun της Navigon ειχαν κανει ενα σχετικο λογοπαιγνιο λεγοντας οτι "δεν ξερουμε τελικα ποιος αγορασε ποιον" & οτι "τωρα η Garmin θα μαθει να φτιαχνει λογισμικο", τωρα οι ιδιοι κανουν ασχημες κριτικες στην Garmin για το απαισιο Viago που ειναι δημιουργημα της πρωην Navigon. Απαντανε μονοι τους στον εαυτο τους, μακαρι να το καταλαβαινανε κιολας, οποτε δεν χρειαζεται να κουραζομαι εγω. Πιστευω οτι οταν η Garmin αποφασισει να δεχτει την αιτια του προβληματος για την κακη πορεια των Automotive GPS θα ξεκαθαρισει τα πραγματα & θα τα κανει οπως πρεπει.

Αυτο που ειχα γραψει απο την πρωτη στιγμη που βρηκα την ειδηση ολοκληρωσης της αγορας ειναι οτι το καλυτερο θα ηταν καθε εταιρια να παραμεινει ως εχει διατηρωντας την δικη της προσωπικοτητα αφου απο προσωπικη μου εμπειρια σαν ιδιοκτητης συσκευης Garmin & Navigon αυτες οι δυο εταιριες δεν μπορουσαν να παντρευτουν. Το πακετο Garmingon δεν μπορει να λειτουργησει γιατι εχεις δυο τελειως διαφορετικες φιλοσοφιες που δεν "εφαπτονται" πουθενα. Η Garmin αποφασισε να "στειλει" τα PND της Navigon σχεδον αμεσως γιατι ο τομεας ηταν ζημιογονος & μεχρι να τα ξεφορτωθει τελειως τα εριξε στους τοπικους αντιπροσωπους της Garmin σε ολο τον κοσμο, δεν θελω να γραψω λεπτομερειες σχετικα με τα προβληματα που αντιμετωπισαν με τις συσκευες της Navigon οι υπευθυνοι ....

Ευτυχως για εμενα παντα ειχα & εχω το θαρρος της γνωμης μου & εγραφα αυτο που πιστευω ανοιχτα. Οσοι με διαβαζουνε απο παλια το ξερουν αυτο & ολα τα παραπανω ειχαν γραφτει σε παλαιοτερο forum, οποτε δεν βγηκα να τα πω τωρα, τα ελεγα τρια χρονια πριν οταν δεν μιλουσε κανενας ...

Καλα πλακα μας κανεις ; 
Εδω παντρεύονται  ανδρεεεεες μεταξυ τους και κανουν παιδια , δυο εταιρίες δεν μπορουν να παντρευτούν .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon Empty Απ: Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 10 Ιουλ 2014 - 18:22

Να παντρευτουν Χρηστο μου, να παντρευτουν, αλλα να ειναι λευκος ο γαμος & μονο για οικονομικους λογους αν με καταλαβαινεις τι θελω να πω ....  27978

Παιδια εχει η Garmin απο αλλους γαμους της & εχει κανει αρκετους, δεν χρειαζεται αλλο, ποσο μαλλον ενα Garmingon doofywave
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon Empty Απ: Top Ten Bestselling Vehicle GPS Devices on Amazon

Δημοσίευση από PAVL-2 Πεμ 10 Ιουλ 2014 - 18:57

Βρε εγω σε καταλαβαινω και συμφωνώ  ,  το θέμα  ειναι αυτοι τη κανουν .


Μπερδεύουν  αυγά κοσαρας με αυγά ψαριού και τους βγηκε μεταλλαγμένο .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης