My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

+2
ZAFIR
papg
6 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από papg Κυρ 16 Φεβ 2014 - 21:04

Καλά κατάλαβες το πρόβλημα το είχα απο την αρχή και έχει  σχέση με την ταχύτητα απλά χθές ήταν πολύ έντονο.Καλιμπράρισμα της πυξίδας δεν κάνω γιατί αλλάζω συχνά μπαταρίες και είναι σπαστικό να πετύχει.Το απόγευμα το σκέφτικα και εγώ και έκανα καλιμπράρισμα την πυξίδα αλλα πάλι είχα αυτές τις μικρές μετατοπίσεις.Μη σας παιδεύω θα προσπαθήσω αύριο να κάνω ένα βίντεάκι τι ακριβώς κάνει.
papg
papg
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Νεα Αγχίαλος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από ZAFIR Κυρ 16 Φεβ 2014 - 23:41

ωππ..δηλαδή κάθε φορά που αλλάζεις μπαταρίες θέλεις πάλι καλυμπράρισμα???απο την αρχή γινόταν αυτό??
ερώτηση να μαθαίνω..
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από papg Δευ 17 Φεβ 2014 - 8:03

ZAFIR έγραψε:ωππ..δηλαδή κάθε φορά που αλλάζεις μπαταρίες θέλεις πάλι καλυμπράρισμα???απο την αρχή γινόταν αυτό??
ερώτηση να μαθαίνω..
Ναι κάθε φορα που βγάζουμε μπαταρίες.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την papg στις Δευ 17 Φεβ 2014 - 12:19, 1 φορά
papg
papg
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Νεα Αγχίαλος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από papg Δευ 17 Φεβ 2014 - 11:00

Το βιντεάκι που υποσχέθηκα. Πορεία με αργό περπάτημα πάνω σε δρόμο,στο 15 αρχίζει η μετατόπιση.

papg
papg
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Νεα Αγχίαλος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από Santosan Δευ 17 Φεβ 2014 - 12:11

Να κανω μια λιγο ανοητη ερωτηση αφου εχουμε αρχισει να ψαχνομαστε. Η συσκευη φοραει την τελευταια εκδοση firm ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από papg Δευ 17 Φεβ 2014 - 12:22

Ναι το WebUpdater δείχνει ότι δεν υπάρχει άλλη ποιο νέα.
papg
papg
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Νεα Αγχίαλος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από Santosan Δευ 17 Φεβ 2014 - 21:14

Αγαπητε Γιωργο ψαχνοντας να βρω τι μπορει να φταιει για την συμπεριφορα της συσκευης ανακαλυψα μια παραγραφο στο τμημα της πυξιδας οπου δινεται η ευχερεια ρυθμισης της αναλογως την ταχυτητα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Compass

—allows you to switch
from an electronic compass to
a GPS compass when you are
traveling at a higher rate of speed
for a set period of time, or turns the
compass off.

Εχεις κανει καμμια σχετικη δοκιμη ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από papg Δευ 17 Φεβ 2014 - 21:49

Santosan έγραψε:Αγαπητε Γιωργο ψαχνοντας να βρω τι μπορει να φταιει για την συμπεριφορα της συσκευης ανακαλυψα μια παραγραφο στο τμημα της πυξιδας οπου δινεται η ευχερεια ρυθμισης της αναλογως την ταχυτητα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Compass

—allows you to switch
from an electronic compass to
a GPS compass when you are
traveling at a higher rate of speed
for a set period of time, or turns the
compass off.

Εχεις κανει καμμια σχετικη δοκιμη ;

τι ακριβώς λέει γιατί τα Αγγλικά μου είναι για γέλια
papg
papg
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Νεα Αγχίαλος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από Santosan Δευ 17 Φεβ 2014 - 22:12

Πυξίδα

-Σας επιτρέπει να αλλάζετε
από ηλεκτρονική πυξίδα
σε πυξίδα GPS όταν
ταξιδεύεται σε υψηλότερη ταχύτητα
για μια καθορισμένη χρονική περίοδο
ή γυρίζει την πυξίδα στο off

Γιωργο ενεργοποιησε το full editor στην απαντηση, ειναι το τελευταιο εικονιδιο (κειμενο) ακριβως απο επανω απο εκει που γραφεις. Ετσι θα μπορεις να γραφεις εξω απο την "Παραθεση".
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από papg Δευ 17 Φεβ 2014 - 22:16

Αύριο θα το ξαναδοκιμάσω σε ευχαριστώ πάντως.
papg
papg
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Νεα Αγχίαλος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από Santosan Δευ 17 Φεβ 2014 - 22:17

Μπραβο Γιωργο, προχωραμε & βλεπουμε ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από x-trail Τρι 18 Φεβ 2014 - 0:07

Γιωργο αυτο που σου κανει το 62 ειναι απολυτα φυσιολογικη συμπεριφορα.

Εκανα παρομοιο τεστ τωρα με το 60 που εχω, περπατωντας στο δρομο κατω απο το σπιτι μου.
Το εχω ρυθμισει να μην "κλειδωνει" πανω στους δρομους του εκαστοτε χαρτη (το "lock on roads" ξετσεκαρισμενο), οποτε και δειχνει ακριβως το στιγμα των δορυφορων οπως το πιανει (δλδ την θεση μου με την εκαστοτε ακριβεια του)
Την πυξιδα την καλιμπραρισα πριν το τεστ.
Η αποσταση δεξια κι αριστερα των κτιριων (4οροφα) ειναι 22 μετρα και περπατουσα ακριβως στην μεση, παντα ακριβως στο ιδιο "μονοπατι" πηγαινοντας και γυρνωντας.
Και στα δυο τεστ υπαρχει μεσα στο 60 (οπως και στο δικο σου) ρυθμιση που την εχω βαλει εγω, ωστε οταν η ταχυτητα μου πεφτει κατω απο 5 Km/h για περισσοτερο απο 60 δευτερολεπτα, τοτε το 60 να παιρνει κατευθυνση πορειας απο την ενσωματωμενη πυξιδα κι οχι απο την μεταβολη θεσης που λαμβανει απο τους δορυφορους.
Η ακριβεια σηματος ηταν στα 4 μετρα.
Ο χαρτης ηταν προσανατολισμενος Προς Πορεια.

Η πρωτη καταγραφη ιχνους εγινε με δειγματολειψια ανα 1 δευτερολεπτο, δλδ καταγραφη θεσης μου ανα 1 δευτερολεπτο.
Οπως λοιπον βλεπεις η ταχυτητα μου ειναι οπως κι δικια σου, κι ενω περπατω σε "ευθυγραμμο" μονοπατι, αυτο μου το βγαζει τεθλασμενο.
Τα 24 σημεια που εχω μαρκαρισμενα στον πινακα αριστερα ειναι το κομματι της καταγραφης με πορτοκαλι χρωμα.
Βλεπεις οτι ΚΑΝΕΝΑ απο τα σημεια αυτα ΔΕΝ εχει την ιδια κατεθυνση σε μοιρες.
Στο 60 αυτο σημαινει οτι για μικρες αποκλισεις "γυρναει" το τριγωνακι (pointer) στην οθονη.
Για μεγαλυτερες αποκλισεις πχ οταν απο τις 225 μοιρες κατευθυνση, η επομενη καταγραφη σημειου ειναι με κατευθυνση 159 μοιρες, τοτε γυρναει ολος ο χαρτης στην οθονη.
Οσο ποιο μεγαλη δυναμη επεξεργαστη εχει το gps (δλδ ζωγραφιζει τον χαρτη γρηγοροτερα), τοσο πιο συχνα "γυρναει" τον χαρτη, οπως συμβαινει στο δικο σου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Την δευτερη καταγραφη την εκανασ παλι με το ιδιο τροπο αλλα τωρα τα σημεια ειναι λιγοτερα, αφου επελεξα τον "αυτοματο" τροπο δειγματολειψιας που σημαινει οτι καταγραφει τα σημεια σε αλλαγες ταχυτητας ή ΚΑΙ κατευθυνσης.
Παλι εχουμε απολκισεις στην κατευθυνση και τεθλασμενες γραμμες ιχνους.
Το οτι δεν εχουμε εδω μεγαλες αποκλισεις ειναι γιατι το 60 απορριπτει τα ενδιαμεσα σημεια και παιρνει σημεια ανα 15-20 δευτερολεπτα.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εγω (ανα δευτερολεπτο) δεν εβλεπα στην οθονη μου να γυρναει ο χαρτης ή και το βελακι, πραγμα που φυσικα γινοτανε.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Οσο λοιπον η ακριβεια της πυξιδας θα γινεται καλυτερη (αρα πιο ευαισθητη), κι οσο το gps θα ζωγραφιζει ταχυτερα τον χαρτη, κι οσο η ταχυτητα μας θα ειναι πολυ μικρη και η "αναγκαστικη" ακριβεια σηματος δορυφορων θα ειναι σε ...πολιτικο επιπεδο κι  οχι στρατιωτικο, τετοια "ευαισθητα" gps θα εχουν συμπεριφορες οπως το δικο μου και το δικο σου.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από papg Τρι 18 Φεβ 2014 - 8:50

Καλημέρα.Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και έκανες καταγραφή και πλήρη ανάλυση.Σχετικά με (Και στα δυο τεστ υπάρχει μέσα στο 60 (όπως και στο δικό σου) ρύθμιση που την εχω βαλει εγω, ωστε οταν η ταχύτητα μου πέφτει κάτω απο 5 Km/h για περισσότερο απο 60 δευτερόλεπτα, τότε το 60 να παίρνει κατεύθυνση πορείας απο την ενσωματωμένη πυξίδα κι οχι απο την μεταβολή θέσης που λαμβάνει απο τους δορυφόρους) σε ποιο μενού είναι αυτή η ρύθμιση δεν την βρίσκω.Οι ρυθμίσεις που έχω εγώ είναι να μην κλειδώνει πάνω στους δρόμους,στην καταγραφή ίχνους μέθοδος στο αυτόματο και χρονικό διάστημα στο κανονικό.
papg
papg
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Νεα Αγχίαλος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από x-trail Τρι 18 Φεβ 2014 - 9:52

Στο 60 πηγαινεις στο μενου Setup > Heading > και εκει κανεις τις ρυθμισεις που θελεις.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στο 62 πρεπει να ειναι λιγακι διαφορετικα (αλλα δεν νομιζω να αφαιρεσαν εντελως αυτην την ρυθμιση).
Συμφωνα με το manual, στην οθονη της Πυξιδας πατας το κουμπι μενου και εκει επιλεγεις Setup Heading και εκει επιλεγεις το Compass, οπυ συμφωνα με το manual :
"Compass -- σου επιτρεπει την εναλλαγη απο ηλεκτρονικη πυξιδα σε πυξιδα GPS οταν κινεισαι σε υψηλοτερη ταχυτητα για μια ορισμενη περιοδο χρονου, ή σβηνει την πυξιδα" (εδω μαλλον αναφερεται σε σβησιμο της ηλεκτρονικης πυξιδας).
Aν εδω σου δινει μονο επιλογες AUTO και OFF δεν ξερω αν εχει πουθενα αλλου ρυθμιση οπως αυτη του 60.
Παντως στο 60 η ρυθμιση απο την εταιρια ηταν κατω απο τα 16 km/h (10 μιλια) για 90 δευτερολεπτα.
Ισως αυτη να ειναι και η εργοστασιακη ρυθμιση του AUTO στο δικο σου και να μην μπορεις να την αλλαξεις.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από papg Τρι 18 Φεβ 2014 - 10:13

Το είχα βρει αυτό έχει την επιλογή αυτόματο ή ανενεργό, γιαυτό δεν το έβρισκα αφαίρεσαν εντελώς την ρύθμιση για επιλογή ταχύτητας κλπ.
Χίλια ευχαριστώ σε όλους που ασχοληθήκατε.
papg
papg
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Νεα Αγχίαλος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s - Σελίδα 2 Empty Απ: Δυσκολία Ένδειξης Ακριβούς Θέσης Σε GPSMAP 62s

Δημοσίευση από Santosan Τρι 18 Φεβ 2014 - 11:44

Να 'σαι καλα Γιωργο, καλα ψαρεματα !!!
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης