My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

+4
Santosan
ΠΑΝΟΣ Λ
x-trail
sroubis
8 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από Santosan Τρι 14 Ιαν 2014 - 19:30

Μπορεις να αφαιρεσεις στοιχεια απο το TYP με την χρηση του TYPViewer. Ανοιξε το TYP που σε ενδιαφερει, στα αριστερα σου βλεπεις τις κατηγοριες που εχει το TYP, μπορεις λοιπον διαγραφοντας καποια poi για παραδειγμα να μειωσεις τα στοιχεια που θα σχεδιαστουν στον χαρτη κερδιζοντας σε χρονο σχεδιασης αλλα & σε πορους απο αυτους τους λιγους διαθεσιμους που εχει μια παλια συσκευη.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Τρι 14 Ιαν 2014 - 21:53

ZAFIR έγραψε:μπούκωσε η οθόνη με διάφορα κλπ όσο είμουν εντός πόλης..
υπάρχει δυνατότητα να ελαφρύνει ο χάρτης ,ώστε όταν ζητάω επιμέρους πληροφορίες απο τη συσκευή ταυτόχρονα(θέση,ταχύτητα,συντεταγμένες κλπ) να μη γονατίζει ?
Φώτη, σε ποιο σημείο παρατηρείς ότι κολλάει? Στην εμφάνιση του γκρι υπόβαθρου, ή όταν αρχίζει να εμφανίζει τα extra pois που έχω "ενεργοποιήσει"?

Και το σημαντικότερο, δεν σε ρώτησα: Ποιο typ έβαλες?
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από ZAFIR Τρι 14 Ιαν 2014 - 22:15

πάνο,φόρτωσα με το στάνταρτ ΤΥΡ...δέν είπα ότι κολλάει ,απλά το βλέπω αργό στα ζουμ ,και όταν γυρίζω οθόνη με στοιχεία πλοήγησης .. πιο πριν έκοψα τον οδικό,τον φόρτωσα και έδειξε υψομετρικά!!! βάζω  νορμαλ τον χάρτη και όλα οκ..!!!
έχω τρελαθεί με το μηχανάκι αυτό!!! μάλλον φταίει οτι είναι και plotter,οπότε,χάος η γκάρμιν
τώρα,γιατί ασχολούμαι?? πήγα  το μηχανακι απο το βουνό στη μάνικα  και δέν το έκλεισα καν..άσε οτι μαθαίνω κιόλας!!
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Τρι 14 Ιαν 2014 - 22:24

ZAFIR έγραψε:πάνο,φόρτωσα με το στάνταρτ ΤΥΡ...
Τι εννοείς "στάνταρ typ"? Ποιο δηλαδή από αυτά που δίνω στο 1ο post?
ZAFIR έγραψε:δέν είπα ότι κολλάει ,απλά το βλέπω αργό στα ζουμ, και όταν γυρίζω οθόνη με στοιχεία πλοήγησης ..
Και στο 1490 δεν πάει και "σφεντόνα", τα δεδομένα είναι πολλά.... αλλά σε συνθήκες πλοήγησης, χωρίς να ψάχνεις γύρω-γύρω τις περιοχές, είναι μια χαρά......
ZAFIR έγραψε: πιο πριν έκοψα τον οδικό,τον φόρτωσα και έδειξε υψομετρικά!!! βάζω  νορμαλ τον χάρτη και όλα οκ..!!!
έχω τρελαθεί με το μηχανάκι αυτό!!! μάλλον φταίει οτι είναι και plotter,οπότε,χάος η γκάρμιν
τώρα,γιατί ασχολούμαι?? πήγα  το μηχανακι απο το βουνό στη μάνικα  και δέν το έκλεισα καν..άσε οτι μαθαίνω κιόλας!!
 Rolling Eyes Αν μπορείς να δώσεις πιο συγκεκριμένα παραδείγματα θα βοηθηθούμε και εμείς καλύτερα Wink
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από ZAFIR Τρι 14 Ιαν 2014 - 22:45

το ΤΥΡ της αναβασης. δέν χαμπαριάζει αυτό το μηχανάκι απο αλλαγές ..γυρίζει στο default garmin 
είπες όμως τη σωστή λέξη*πολλά δεδομένα*
και άν κάποιος ΔΕΝ θέλει τόσα τί γίνεται??
σε φούλ οθόνη όλα καλά.απλά κρεμάει όταν γυρίσω σε οθόνη με δεδομένα πλοήγησης(τοποθεσία-πυξίδα-συντεταγμένες) και σε παραθυρο τον χάρτη..
γενική κουβέντα κάνουμε αλλά όχι τυχαία
και φυσικά δέν θέλω να ζαλίσω κόσμο,με το συμπάθειο!!
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Τρι 14 Ιαν 2014 - 22:52

Δηλαδή δεν διαβάζει typ αρχεία... Eam 

Είναι εύκολο να ανεβάσεις κάποιο screenshot έστω και με φωτογραφική, ώστε να δούμε τι βλέπεις? Σε διάφορα zoom, επέλεξε περιοχή με όσο γίνεται περισσότερα και διαφορετικά δεδομένα (δρόμους-χωματόδρομους, pois κλπ)....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από ZAFIR Τρι 14 Ιαν 2014 - 23:02

πάνο ευχαριστώ,μάλλον έτσι είναι,καλή ιδέα..προσεχώς γιατί είμαι εκτός
λόγω δουλειάς...ω ναι,πάντα ρίχνω μια ματιά στην παρέα,όπου και νάμαι Rolling Eyes
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.2.3

Δημοσίευση από dim68 Τετ 28 Μάης 2014 - 19:46

panoshm έγραψε:@dim68

Δημήτρη, δοκίμασε αν θέλεις αυτό το typ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] θα εκπλαγείς Twisted Evil  Wink

Αμ τό' χω κατεβάσει από χθες το βράδυ.... Αμ έχω εκπλαγεί... 


Και ήδη σου έχω ερωτήσεις προς βοήθεια. Περιμένω να κάνω κάποιες δοκιμές ακόμα και επιστρέφω!
Το πρώτο που διαπίστωσα πάντως, είναι ότι έπρεπε να μετονομάσω το αρχείο ΤΥΡ απο ΑnaDigit σε ΑnaDigit.TYP για να δουλέψει, (Κάπου το διάβασα εδώ από τον Κυριάκο, όχι ότι ήξερα). 
Η πρώτη μου παρατήρηση όταν είδα το... Toponavigator στη συσκευή μου, είναι ότι δε μου έχει όλα τα σύμβολα όπως μου βγαίνουν στο MapSource. Παράδειγμα, οι πηγές δεν υπάρχουν. Θα ξαναδοκιμάσω όμως με ΤΥΡ για άλλη έκδοση συσκευής. Μπορεί να φταίει που στα Nuvi έβαλα το ΤΥΡ που είναι για το MapSource;;;

Μάλλον πρέπει να μετακομίσουμε τη συζήτηση σε άλλη θεματική ενότητα...
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 29 Μάης 2014 - 1:46

dim68 έγραψε:Το πρώτο που διαπίστωσα πάντως, είναι ότι έπρεπε να μετονομάσω το αρχείο ΤΥΡ απο ΑnaDigit σε ΑnaDigit.TYP για να δουλέψει, (Κάπου το διάβασα εδώ από τον Κυριάκο, όχι ότι ήξερα)
 Rolling Eyes Τα αρχεία είναι ήδη με την "κατάληξή" τους.... Μπας και στο PC σου δεν έχεις ενεργοποιήσει (από τις επιλογές εμφάνισης φακέλων) να φαίνονται οι καταλήξεις? Και με την μετονομασία στην ουσία να έκανες αρχείο ΑnaDigit.TYP.typ ???? Για ψάξου Wink 

dim68 έγραψε:Η πρώτη μου παρατήρηση όταν είδα το... Toponavigator στη συσκευή μου, είναι ότι δε μου έχει όλα τα σύμβολα όπως μου βγαίνουν στο MapSource. Παράδειγμα, οι πηγές δεν υπάρχουν
Οι πηγές, οι σπηλιές, οι κολώνες (δεν θυμάμαι αν είναι και 1-2 ακόμη) ΔΕΝ εμφανίζονται στα Nuvi 1xxx-2xxx-3xxx, κάποια από αυτά τα "ψευδοpois" του χάρτη οι συσκευές τα "κόβουν" Rolling Eyes Το Zumo550 τα εμφανίζει όλα.... στο Kenwood 5260 τα δείχνει όλα... τα πεζοπορικά επίσης...(άβυσσος η ψυχή της Garmin Rolling Eyes ) Άρα είναι λογικό στη δικιά σου να μην τα εμφανίζει αυτά, μην ανησυχείς

dim68 έγραψε:Θα ξαναδοκιμάσω όμως με ΤΥΡ για άλλη έκδοση συσκευής. Μπορεί να φταίει που στα Nuvi έβαλα το ΤΥΡ που είναι για το MapSource;;;
Δεν θυμάμαι καλά τι σου δείχνει η συσκευή αν σε αυτήν βάλεις το typ που προορίζετε για το Mapsource, νομίζω θα σου έχει "κενά" ανάμεσα στα πλακίδια.... Χρησιμοποίησε το σωστό typ που για τη δικιά σου συσκευή είναι το "Anavasi602TYPfiles_Nuvi1490-2595_panoshm.rar"
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από dim68 Πεμ 29 Μάης 2014 - 11:44

panoshm έγραψε:
dim68 έγραψε:Το πρώτο που διαπίστωσα πάντως, είναι ότι έπρεπε να μετονομάσω το αρχείο ΤΥΡ απο ΑnaDigit σε ΑnaDigit.TYP για να δουλέψει, (Κάπου το διάβασα εδώ από τον Κυριάκο, όχι ότι ήξερα)
 Rolling Eyes Τα αρχεία είναι ήδη με την "κατάληξή" τους.... Μπας και στο PC σου δεν έχεις ενεργοποιήσει (από τις επιλογές εμφάνισης φακέλων) να φαίνονται οι καταλήξεις? Και με την μετονομασία στην ουσία να έκανες αρχείο ΑnaDigit.TYP.typ ???? Για ψάξου Wink 

Σωστά το υπέθεσες! ΑnaDigit.TYP.typ το έκανα!  AnimSmilesS 

dim68 έγραψε:Θα ξαναδοκιμάσω όμως με ΤΥΡ για άλλη έκδοση συσκευής. Μπορεί να φταίει που στα Nuvi έβαλα το ΤΥΡ που είναι για το MapSource;;;


panoshm
Δεν θυμάμαι καλά τι σου δείχνει η συσκευή αν σε αυτήν βάλεις το typ που προορίζετε για το Mapsource, νομίζω θα σου έχει "κενά" ανάμεσα στα πλακίδια.... Χρησιμοποίησε το σωστό typ που για τη δικιά σου συσκευή είναι το "Anavasi602TYPfiles_Nuvi1490-2595_panoshm.rar"



Ναι, παρατήρησα το κενό, το οποίο όμως εξαφανίστηκε όταν έκανα λίγο ζουμ επάνω του.
Τελικά, ψαχουλεύοντας τη φοβερή δουλειά που έχεις κάνει, και αφού σου δώσω ακόμα μια φορά συγχαρητήρια για το έργο σου και τη προσφορά σου σε μας τα μέλη του φόρουμ, μια και μοναδική παρατήρηση τελικώς έχω να κάνω: Σε λειτουργία νύχτας, κάποια σύμβολα (κυρίως εκκλησίες) έχουν χρωματική απεικόνιση σχεδόν ίδια με κάποια πολύγωνα πάνω στα οποία βρίσκονται και δεν είναι ευδιάκριτα. Όχι δηλαδή ότι είναι τίποτα το σημαντικό, ούτε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 29 Μάης 2014 - 13:58

Rolling Eyes Στο Nuvi1490 δεν το είχα παρατηρήσει... Θα επιληφθώ του ζητήματος όμως...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από dim68 Πεμ 29 Μάης 2014 - 15:17

panoshm έγραψε:Rolling Eyes Στο Nuvi1490 δεν το είχα παρατηρήσει... Θα επιληφθώ του ζητήματος όμως...

Μη ταλαιπωρείσαι παιδί μου. Δεν είναι τίποτα σημαντικό. Μια χαρά είναι κι έτσι!
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 29 Μάης 2014 - 16:28

Πανο, ενα ασπρο περιγραμμα και εισαι ΟΚ, ετσι εκανα στον Topodrive που με τα πολυγωνα και το 3D γινεται σκοτεινος.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Παρ 17 Οκτ 2014 - 14:16

Έγινε ενημέρωση του 1ου post, όπου έγινε
- update των link σε νέο hoster και
- προσθήκη νέου typ Anavasi602TYPfiles_Mapsource-3D-Contours-panoshm.zip για όσους θέλουν να χρησιμοποιούν στο Mapsource την Ανάβαση συνδυασμένη με το DEM κομμάτι της Ελλάδας
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Τετ 12 Αυγ 2015 - 1:42

Όποια "έκδοση" από τα typ μου και αν δοκίμασα στο Montana, έχω τα εξής "προβλήματα":

1. Τα κενά στις ενώσεις των πλακιδίων, δεν μπορώ να τα εξαλείψω... το περίεργο είναι ότι στο Montana φαίνεται η "μία" ένωση 2 πλακιδίων (π.χ. από τον οδικό χάρτη), αλλά όταν συνδέω το Montana στο Basecamp και επιλέγω αυτόν τον χάρτη, στο Basecamp δείχνει την "άλλη" ένωση των άλλων πλακιδίων (από τον τοπογραφικό χάρτη) Rolling Eyes

2. Όταν επιλέγω στη λίστα χαρτών και τον Ευρωπαϊκό DEM ώστε να δω τον Ανάβαση σε 3D (όπως τον βλέπουμε στο Mapsource με το γνωστό "κολπάκι" συνένωσης των 2 χαρτών), τότε ο DEM επικαλύπτει τον οδικό (μόνο) οπότε βλέπω μόνο τον τοπογραφικό χάρτη (ποτάμια-ισουψής και κάποια poi) της Ανάβασης με ένα "πρασινωπό" 3D
(ΥΓ: στον Autodrive όλα καλά, μόνη παραφωνία ότι έχω μια "πρασινωπή" απόχρωση και εκεί αντί για "κιτρινωπή" στα πολύγωνα επικάλυψης....)
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από piato Σαβ 28 Οκτ 2017 - 19:51

Για να πω την αληθεια μου, εβαλα αυτο το typ του panoshm ,με το γκρι υποβαθρο  και δεν μου αρεσε.
Ενα typ που να φερνει πιο κοντα στα χρωματα  των ορειβατικων χαρτων και το οποιο να κανει για το nuvicam μπορουμε να φτιαξουμε???
Anavasi v6.41 ,nuvicam.
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Σαβ 28 Οκτ 2017 - 22:13

Δυστυχώς η Ανάβαση τον χάρτη για Garmin, όταν τον εξάγει από το Toponavigator, αφαιρεί τα πολύγωνα από τα βουνά, αποτέλεσμα ένα ενιαίο map coverage σε όλη την Ελλάδα, εκτός από αυτό εντός των πόλεων...

Αυτό το γκρι επιλέχθηκε κατόπιν πάρα μα πάρα πολλών δοκιμών, σε συνδυασμό με τα χρώματα των δρόμων, μονοπατιών, ποταμιών, ισουψών κλπ ετέρων δεδομένων, τα οποία πρέπει να είναι ευκρινή κατά την οδήγηση

Τα typ είναι "επάνω", μπορείς να κάνεις άπειρες δοκιμές, έχοντας το Nuvicam όλη την ώρα μαζί σου, η διαδικασία είναι πάρα πολύ απλή και παρουσιάζεται εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Wink
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από piato Σαβ 28 Οκτ 2017 - 22:24

Πανο , ευχαριστω για την βοηθεια...

(Ομως και τα δυο .typ ,δηλ. και το AnaDigit.typ  και το I0000321.typ . δεν τα βρισκω σε ολα τα αρχεια).
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 29 Οκτ 2017 - 20:37

Δεν καταλαβαίνω.. όλα τα παρακάτω αρχεία rar:

Anavasi602TYPfiles_MobilePC_panoshm.rar
Anavasi602TYPfiles_Nuvi3xxx_StreetPilot_panoshm.rar
Anavasi602TYPfiles_Nuvi1490-2595_panoshm.rar
Anavasi602TYPfiles_Nuvi_2-7-8_Ken5240-8220_Mobile_XT_panoshm.zip


του 1ου post, έχουν και τα 2 αρχεία που αναφέρεις....


Μόνο του Mapsource δεν έχουν το I0000321.typ γιατί δεν χρειάζεται...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από piato Κυρ 29 Οκτ 2017 - 21:16

Ναι τα mapsource δεν τα εχουν....

Τα υπολοιπα  μπορω να τα βαλω στο nuvicam ???Ειναι ολα σε γκρι φοντο???
Το γκρι , δειχνει ασχημα οχι μεσα στις πολεις αλλα στα βουνα......Φαινεται λιγο εξωπραγματικο....
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Δευ 30 Οκτ 2017 - 12:26

piato έγραψε:Τα υπολοιπα  μπορω να τα βαλω στο nuvicam ???Ειναι ολα σε γκρι φοντο???
Όπως έχω ήδη γράψει:
panoshm έγραψε:Δυστυχώς η Ανάβαση τον χάρτη για Garmin, όταν τον εξάγει από το Toponavigator, αφαιρεί τα πολύγωνα από τα βουνά, αποτέλεσμα ένα ενιαίο map coverage σε όλη την Ελλάδα, εκτός από αυτό εντός των πόλεων...
....οπότε: Ναι, όλα έχουν τον ίδιο φόντο, έχω επιλέξει τον γκρι, τους λόγους τους έχω ήδη αναλύσει παραπάνω επίσης...

Τώρα ποιο typ θα βάλεις στο Nuvicam δεν ξέρω, όσον αφορά τα πάχη των δρόμων, καθώς είναι νεότατο μοντέλο και δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται με τα πάχη των δρόμων...

Δοκίμασε το Anavasi602TYPfiles_Nuvi1490-2595_panoshm.rar και αν σου φαίνονται λεπτές οι γραμμές των δρόμων, δοκίμασε αυτό του Nuvi3xxx
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από piato Δευ 30 Οκτ 2017 - 17:53

Πανο τελικα καλυτερο για το Nuvicam ειναι το  Anavasi602TYPfiles_Nuvi1490-2595_panoshm.rar .
Ανεβαζω και φωτο...Η πρωτη ειναι πισω απο το χιονοδρομικο των Καλαβρυτων  η δευτερη στην Πατρα.Ακολουθει και η Στερεα Ελλαδα....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από piato Παρ 3 Νοε 2017 - 17:32

Και αυτη εδω ειναι η δικη μου ΤΕΛΙΚΗ προταση για τον  χαρτη  v.6.41_chris


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από panoshm Παρ 3 Νοε 2017 - 21:42

Ενδιαφέρον.... οι ισουψής πιο λεπτές δεν θα έδειχναν πιο "απαλά"?
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9 - Σελίδα 2 Empty Απ: Anavasi 6.02 typ files (και μεταγενέστερες εκδόσεις) --> v6.3.9

Δημοσίευση από piato Παρ 3 Νοε 2017 - 22:27

Το LineWidth=1 ειναι στο ενα (1) ......μπορω να τo βαλω στο μηδεν (0) ???? search
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης