My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

+2
Santosan
aantonis
6 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Wrong Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από aantonis Τετ 7 Σεπ 2016 - 15:12

Φίλοι μου,
Έχω το garmin nuvi 205. Μέχρι πριν λίγες μέρες δούλευε άψογα και ποτέ δεν μου δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις των χαρτών της autodrive hellas. Την προηγούμενη εβδομάδα θέλησα να κάνω αναβάθμιση από την έκδοση 4.10Τ στην 4.50Τ. Κατέβασα το εκτελέσιμο της αναβάθμισης για Windows η οποία τελείωσε με επιτυχία. Ακολουθώντας τη διαδικασία της αποσύνδεσης από τον η/υ σκέφτηκα να ρίξω μια ματιά στον καινούριο χάρτη. Το πρόβλημα που εμφανίστηκε είναι ότι όλα δουλεύουν κανονικά εκτός από την αναζήτηση πόλης και διεύθυνσης. Εξηγώ:
Όταν επιλέγω << προς τα που? >> / Διεύθυνση , μου βγάζει
Επιλέξτε πόλη σε :
και δε μου βγάζει τη λέξη ΕΛΛΑΔΑ όπως παλιότερα και όταν κάνω συλλαβισμό πόλης , οδού και αριθμού μου λέει ότι δεν βρέθηκαν.
Οι αποθηκευμένοι προορισμοί μου δουλεύουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και γενικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκτός από το ότι δεν μπορώ να αναζητήσω κάποιον προορισμό όπως γινόταν μέχρι τώρα.
Υπάρχει τρόπος να διορθώσω το πρόβλημα ή πρέπει να καταφύγω στο service;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

Υ.Γ. Η χαζομάρα που έκανα είναι ότι επειδή ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα κατά τις αναβαθμίσεις δεν κράτησα αντίγραφα των αρχείων πριν την αναβάθμιση. Επίσης παρατήρησα ότι όταν πάω να ξανατρέξω το εκτελέσιμο που κατέβασα μήπως και διορθώσω το πρόβλημα τώρα μου λέει ότι δεν υπάρχει χάρτης της autodrive hellas στη συσκευή ενώ η συσκευή τον διαβάζει κανονικά.
aantonis
aantonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Φθιώτιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από Santosan Τετ 7 Σεπ 2016 - 19:28

Καλησπέρα Αντώνη και καλώς ήρθες στο forum !

Δεν είσαι ο πρώτος που αντιμετωπίζει πρόβλημα με την αναβάθμιση του χάρτη Auto Drive όπως μπορείς να διαβάσεις & εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Ακολούθησε τις οδηγίες:

Santosan έγραψε:Κατεβαζουμε το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], κανουμε εγκατασταση στο PC μας την εφαρμογη, μετα κανουμε δεξι κλικ πανω στο αρχειο αναβαθμισης του Auto Drive Hellas που κατεβασαμε (καλο ειναι να το εχουμε σε ενα φακελο μονο του) & επιλεγουμε "UniExtract Here". Τωρα μπορουμε να δουμε τον χαρτη με ονομασια "gmapprom.img" καθως & το αρχειο JCV "F2933892C.jcv" μεσα & εξω απο τον φακελο "Main", το exe φιλοξενει τον χαρτη & το JCV δυο φορες, εχουμε διπλα αρχεια δλδ.

Φακελος αποσυμπιεσης
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Φακελος "Main"
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τώρα που έχεις το αρχείο χάρτη διαθέσιμο σύνδεσε την συσκευή στο PC, στην εσωτερική μνήμη μέσα στον φάκελο Garmin θα πρέπει να βρείς ένα αρχείο με ονομασία "gmapprom.unl" ή "gmapsupp.unl" & μέγεθος 1kb που είναι το συνοδευτικό αρχείο κλειδί του χάρτη που αντιστοιχεί στην συσκευή σου, για να μπορείς να δείς τις επεκτάσεις (.unl) προετοίμασε το PC όπως περιγράφεται εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Αρχείο "gmapprom.img" ή "gmapsupp.img" με μέγεθος 74.3MB που είναι & το αρχείο χάρτη του Auto Drive δεν πρέπει να υπάρχει μέσα στον φάκελο Garmin στην εσωτερική μνήμη, αν όμως το βρείς το πιθανότερο να είναι κατακερματισμένο, διεγραψέ το αφού πρώτα το κάνεις backup. Τώρα αντιγράφεις το αρχείο "gmapprom.img" που πήρες από το Universal Extractor μέσα στον φάκελο Garmin στην εσωτερική μνήμη, πρέπει να έχει την ίδια ονομασία με το αρχείο .unl, "gmapprom" ή "gmapsupp" δλδ για να δουλέψει το ξεκλείδωμα χάρτη οπότε αν χρειαστεί θα πρέπει να το μετονομάσεις.  

Αποσυνδέεις την συσκευή & είσαι έτοιμος για δοκιμή ....
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από panoshm Τετ 7 Σεπ 2016 - 22:46

ΜΕΓΑΛΗ προσοχή, να ΜΗΝ διαγράψεις κατά λάθος το unl αρχείο, καθώς αυτό είναι το "κλειδί" σου, αν το χάσεις δεν θα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση μετά

Το jcv αρχείο και να μην το αντιγράψεις στη συσκευή σου δεν χάθηκε ο κόσμος, έτσι κι αλλιώς αυτό το αρχείο ΔΕΝ το αναγνωρίζει η συσκευή σου οπότε τσάμπα χώρο πιάνει
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από aantonis Πεμ 8 Σεπ 2016 - 18:20

Μάνο καλησπέρα κι ευχαριστώ για όλα! Ακολούθησα τις συμβουλές σου βήμα προς βήμα αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω;
Και πάλι χίλια ευχαριστώ!
aantonis
aantonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Φθιώτιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από aantonis Πεμ 8 Σεπ 2016 - 18:55

Συγνώμη για πριν Πάνο. Έπρεπε να πω Μάνο και Πάνο καλησπέρα κι ευχαριστώ για όλα! Και στη συνέχεια ακολούθησα τις συμβουλές σας κλπ...
Τώρα έχω νεώτερα να σας γράψω:
Βρήκα στον Η/Υ μου το αρχείο Auto_Drive_Hellas_v4.10T_el.exe και ακολούθησα τις παραπάνω συμβουλές ώστε να διαγράψω το νέο χάρτη v4.50T αι να βάλω αυτόν που είχα πριν. Αποσύνδεσα το Garmin και όλα τώρα δουλεύουν τέλεια. Τρομάζω και μόνο στην ιδέα να κάνω αναβάθμιση στο νέο χάρτη αλλά αν έχετε καμιά συμβουλή είμαι πρόθυμος να την ακολουθήσω γιατί το οδικό μας δίκτυο αλλάζει διαρκώς. Οι συμβουλές που δίνεται είναι ποιοτικές και μάλιστα στον υπερθετικό βαθμό. Μήπως με το νέο χάρτη γίνονται δυσλειτουργικά τα παλιότερα μοντέλα Garmin όπως το δικό μου;
aantonis
aantonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Φθιώτιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 8 Σεπ 2016 - 19:31

Μήπως έχεις πρόχειρη κάποια MicroSD να δοκιμάσουμε εκεί τον 4.50 ώστε να μην παίζουμε με την εσωτερική μνήμη ;

Τώρα που η συσκευή σου είναι εντάξει κάνε ένα πλήρες backup για ασφάλεια.

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια !!!
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 8 Σεπ 2016 - 19:52

Να είσαι καλά φίλε Αντώνη Smile
aantonis έγραψε:Τρομάζω και μόνο στην ιδέα να κάνω αναβάθμιση στο νέο χάρτη αλλά αν έχετε καμιά συμβουλή είμαι πρόθυμος να την ακολουθήσω γιατί το οδικό μας δίκτυο αλλάζει διαρκώς. Οι συμβουλές που δίνεται είναι ποιοτικές και μάλιστα στον υπερθετικό βαθμό. Μήπως με το νέο χάρτη γίνονται δυσλειτουργικά τα παλιότερα μοντέλα Garmin όπως το δικό μου;
Θα το κάνεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (χειροκίνητη αναβάθμιση το λέμε εμείς 697328 )

Σκέψου ότι και η ίδια η Digital Tracer σου λέει να παίρνεις backup ΠΡΙΝ την αναβάθμιση, γιατί προφανώς έχει διαπιστώσει κάτι τέτοια "χτυπήματα" του χάρτη κατά την αυτόματη αναβάθμιση... Δες και εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (αν και το έχουμε πει 10άδες φορές στο φόρουμ αυτό, πάρα πολλοί την "πατάνε" ακόμα....)
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από aantonis Παρ 9 Σεπ 2016 - 17:13

Παιδιά δεν έχω πρόχειρη MicroSD αλλά θα αγοράσω μία (την Δευτέρα 12/9) και θα σας ρωτήσω τι να κάνω.
Ευχαριστώ για όλα.
aantonis
aantonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Φθιώτιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από Santosan Παρ 9 Σεπ 2016 - 19:52

Προτίμησε να αγοράσεις μια κάρτα στα 8GB Class 10.

Μέσα στην κάρτα φτιάξε ένα φάκελο Garmin & μέσα εκεί αντέγραψε το αρχείο xxxxxx.unl που είναι στην εσωτερική μνήμη με ονομασία gmapsupp.unl. Το αρχείο gmapprom.img που θα πάρεις από την αποσυμπίεση του exe αναβάθμισης της έκδοσης 4.50 θα το μετονομάσεις σε gmapsupp.img & θα το αντιγράψεις στην κάρτα πάλι μέσα στον φάκελο Garmin, τα αρχεία gmapsupp.img & gmapsupp.unl θα είναι μαζί στον φάκελο Garmin δλδ.

Τέλος κάνε μετονομασία το αρχείο του χάρτη στην εσωτερική μνήμη από xxxxxx.img σε xxxxxx.im ώστε να μη το διαβάζει το λογισμικό καθόλου & βλέπει τον ίδιο χάρτη σε διαφορετική έκδοση δύο φορές. Με αυτό τον τρόπο δεν θα χρειάζεται να αντιγράφεις & να σβήνεις σε κάθε δοκιμή.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από panoshm Παρ 9 Σεπ 2016 - 20:28

Santosan έγραψε:& μέσα εκεί αντέγραψε το αρχείο xxxxxx.unl που είναι στην εσωτερική μνήμη με ονομασία gmapsupp.unl.
Μάνο, δεν πειράζει που έτσι θα αφήσει το ίδιο αρχείο και μέσα στην εσωτερική μνήμη?
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 10 Σεπ 2016 - 0:47

Το αρχείο unl όπως & τo gma δεν δημιουργεί προβλήματα στην λειτουργία του λογισμικού σε αντίθεση με τα αρχεία χάρτη & γι' αυτό αναφέρω απλή αντιγραφή.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από aantonis Τρι 13 Σεπ 2016 - 18:44

Παιδιά καλησπέρα!
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά τελικά μόλις σήμερα κατάφερα να προμηθευτώ την microSD.
Ακολουθώντας τις οδηγίες σας δημιούργησα στην κάρτα ένα φάκελο Garmin στον οποίο αντέγραψα το κλειδί και τον καινούριο χάρτη. Σημειωτέον ότι η συσκευή μου έχει στην εσωτερική μνήμη τα αρχεία στις μορφές gmapprom.img και gmapprom.unl δεν είναι δηλαδή gmapsupp.img και gmapsupp.unl. Έτσι έκανα τις εξής ενέργειες:
1)στην κάρτα έβαλα το καινούριο gmapprom.img και to gmapprom.unl
2)στην εσωτερική μνήμη μετονόμασα το gmapprom.img σε gmapprom.im
3)Αποσύνδεσα κανονικά το Garmin και το εκκίνησα
4)Όλα δούλευαν τέλεια και λέω ας δω τι χάρτη αναγνωρίζει (γιατί στις πληροφορίες λέει απλά autodrive hellas. Σβήνω τη συσκευή και την επανασυνδέω στον η/υ. Παρατηρώ ότι στην εσωτερική μνήμη έχει μετονομαστεί ξανά ο παλιός χάρτης από gmapprom.im σε gmapprom.img. Μήπως να τον σβήσω εντελώς και να δω τι θα συμβεί;
aantonis
aantonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Φθιώτιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από aantonis Τρι 13 Σεπ 2016 - 19:30

Επανέρχομαι μετά από πείραμα.
Σβήνω εντελώς τον χάρτη από την εσωτερική μνήμη.
Αποσυνδέω από τον η/υ και εκκινώ έχοντας το νέο χάρτη όπως προανέφερα στην κάρτα μνήμης.
Εμφανίζεται το εξής μήνυμα: Δεν υπάρχει λεπτομερής χάρτης που να υποστηρίζει δρομολόγηση.
Μήπως έπαψε η υποστήριξη της συσκευής μου; (τι άλλο να υποθέσω)
Παιδεύτηκα αρκετά τρεις μέρες πριν ώστε να εντοπίσω στο χαοτικό διαδίκτυο την έκδοση autodrive hellas 4.20 την οποία σκέφτηκα να δοκιμάσω μόλις τώρα όπως με εκπαιδεύσατε... χειροκίνητα. Την αντέγραψα στην εσωτερική μνήμη και δουλεύει μια χαρά. Περίεργα πράγματα... γι' αυτό λέω μήπως έπαψε η υποστήριξη της συσκευής μου. Μία άλλη ιδέα είναι ότι ίσως θέλει αναβάθμιση firmware αλλά οι γνώσεις μου δεν επαρκούν.
aantonis
aantonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Φθιώτιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από panoshm Τρι 13 Σεπ 2016 - 21:49

aantonis έγραψε:Επανέρχομαι μετά από πείραμα.
Σβήνω εντελώς τον χάρτη από την εσωτερική μνήμη.
Αποσυνδέω από τον η/υ και εκκινώ έχοντας το νέο χάρτη όπως προανέφερα στην κάρτα μνήμης.
Εμφανίζεται το εξής μήνυμα: Δεν υπάρχει λεπτομερής χάρτης που να υποστηρίζει δρομολόγηση.
Μήπως έπαψε η υποστήριξη της συσκευής μου; (τι άλλο να υποθέσω)
Παιδεύτηκα αρκετά τρεις μέρες πριν ώστε να εντοπίσω στο χαοτικό διαδίκτυο την έκδοση autodrive hellas 4.20 την οποία σκέφτηκα να δοκιμάσω μόλις τώρα όπως με εκπαιδεύσατε... χειροκίνητα. Την αντέγραψα στην εσωτερική μνήμη και δουλεύει μια χαρά. Περίεργα πράγματα... γι' αυτό λέω μήπως έπαψε η υποστήριξη της συσκευής μου. Μία άλλη ιδέα είναι ότι ίσως θέλει αναβάθμιση firmware αλλά οι γνώσεις μου δεν επαρκούν.
Στις παλιές συσκευές "κλείδωναν" τον χάρτη με τέτοιο τρόπο που δεν μπορούσες να του αλλάξεις θέση... π.χ. όταν είχα το αείμνηστο Nuvi760 είχα πάρει τον Autodrive σε κάρτα SD... Ε λοιπόν, όχι μόνο ΔΕΝ τον έβλεπε όταν προσπάθησα να τον μεταφέρω στην εσωτεική μνήμη (μην ρωτάτε γιατί ήθελα να το κάνω αυτό, αρχάριος ήμουν και έπαιζα 697328 ) αλλά ακόμα και ΣΕ ΑΛΛΗ SD δεν τον δεχόταν.... Φύλαγα λοιπόν την κάρτα SD ως κόρη οφθαλμού σε συρτάρι μακρυά από μαγνητικά πεδία κλπ και απλά με αυτήν έκανα την αναβάθμιση, μετά "περιποιούμουν" τον γνήσιο χάρτη και τον έβαζα σε άλλη κάρτα SD και "έπαιζα μπάλα" πλέον "ελεύθερός" από unl 27978

Edit (tip): Αν θέλεις να έχεις τον νόμιμο χάρτη στη συσκευή σου, πρέπει να είναι μόνο στην εσωτερική μνήμη.... και όσο για την σωστή διαδικασία της αναβάθμισης χωρίς να φοβάσαι ότι θα χαλάσει ο χάρτης, σου ξαναγράφω:
panoshm έγραψε:Θα το κάνεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (χειροκίνητη αναβάθμιση το λέμε εμείς 697328 )

Σκέψου ότι και η ίδια η Digital Tracer σου λέει να παίρνεις backup ΠΡΙΝ την αναβάθμιση, γιατί προφανώς έχει διαπιστώσει κάτι τέτοια "χτυπήματα" του χάρτη κατά την αυτόματη αναβάθμιση... Δες και εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (αν και το έχουμε πει 10άδες φορές στο φόρουμ αυτό, πάρα πολλοί την "πατάνε" ακόμα....)
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από ZAFIR Τρι 13 Σεπ 2016 - 22:38

φίλε αντώνη..
όλα καλά.έχουμε περάσει όλοι μας από αυτά τα στάδια!!!
τί μου θύμησες φίλε πάνο!!!!! 697328
γιά αναβάθμηση κατέβασε το webupdater από εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
εγκατάσταση με λειτουργία συμβατότητας με το λογισμικό του η/υ πού έχεις,
γεμάτη μπαταρία και άσε το να κάνει δουλειά,
αποσύνδεση κανονικά σάν συσκευή(σημαντικό!!!)
και ναί άν δέν το έχεις κάνει έως τώρα...σημαντικές αλλάγές έχουν προκύψει
όσο για την κάρτα ......το τελευταίο λογισμικό υποστηρίζει έως 4gb sd καρτα και δέχεται έως 3 διαφορετικούς χάρτες.. Wink    27978
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από Santosan Τετ 14 Σεπ 2016 - 10:03

panoshm έγραψε:Edit (tip): Αν θέλεις να έχεις τον νόμιμο χάρτη στη συσκευή σου, πρέπει να είναι μόνο στην εσωτερική μνήμη....

Όταν ο χάρτης είναι στην εσωτερική μνήμη κατά την πώληση της συσκευής δουλεύει σε οποιαδήποτε θέση & με οποιαδήποτε κάρτα. Αν ο χάρτης αγοράστηκε σε κάρτα τότε δουλεύει νόμιμα μόνο με την συγκεκριμένη κάρτα & σε οποιαδήποτε συσκευή.

Αντώνη μέσα στον φάκελο Garmin στην κάρτα αντέγραψε τον 2.50 έχοντας μετονομάσει όπως σου έγραψα & παραπάνω τo αρχεία gmapprom.img σε gmapsupp.img & το gmapprom.unl σε gmapsupp.img. Από την εσωτερική μνήμη διέγραψε αφού κάνεις backup το αρχείο του χάρτη gmapprom.img. Απαραίτητη προυπόθεση για να σου δουλέψει είναι να χρησιμοποιείς το exe με τους Ελληνικούς χαρακτήρες για να πάρεις το αρχείο gmapprom.img από την στιγμή που η συσκευή χρησιμοποιούσε χάρτη με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Αν δεν στον διαβάσει τον χάρτη έτσι τότε τηλ. στην Digital Tracer.

EDIT

aantonis έγραψε:Εμφανίζεται το εξής μήνυμα: Δεν υπάρχει λεπτομερής χάρτης που να υποστηρίζει δρομολόγηση.

Αυτό το μήνυμα οφείλεται στο ότι δεν μετονόμασες το αρχείο χάρτη από gmapprom.img σε gmapsupp.img. Η ονομασία gmapprom.img δεν είναι αποδεκτή στις παλιές συσκευές για ανάγνωση χάρτη από την κάρτα, συμβατές ονομασίες είναι οι gmapsupp.img & gmapsup1.img
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από aantonis Τετ 14 Σεπ 2016 - 15:27

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!
Τώρα στο δια ταύτα:
Μάνο οι τελευταίες σου συμβουλές ήταν καταλυτικές. Το πρόβλημα επιλύθηκε και όλα δουλεύουν τέλεια τώρα πια από την εξωτερική κάρτα μνήμης. Έχω σβήσει τον χάρτη 4.20 από την εσωτερική μνήμη και αναγνωρίζεται τέλεια μετά και τις μετονομασίες ο 4.50 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα αναζήτησης - πληκτρολόγησης και ελπίζω πλοήγησης αφού δεν τον δοκίμασα ακόμη σε πραγματικές συνθήκες αλλά εκ πρώτης όψεως όλα φαίνεται πως δουλεύουν τέλεια όπως παλιότερα.
Απλά μένω με την απορία γιατί δεν μπορώ να έχω την 4.50 στην εσωτερική μνήμη (όχι δεν με πειράζει αφού η συσκευή δουλεύει πάλι με τη νέα έκδοση, αλλά αναρωτιέμαι τι πάει στραβά με την εσωτερική μνήμη - σημειωτέον ότι από το 1GB της εσωτερικής μνήμης τα 700ΜΒ περίπου είναι ελεύθερα).
Ευχαριστώ ξανά για όλα!
aantonis
aantonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Φθιώτιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από x-trail Τετ 14 Σεπ 2016 - 16:53

Μπορεις να τον εχεις στην εσωτερικη μνημη και δεν υπαρχει καποιο προβλημα μ' αυτην.
Το προβλημα σου ξεκινησε με την αυτοματη αναβαθμιση του 205.
Το αρχειο που γραφτηκε στην εσωτερικη μνημη, "χτυπησε" κατα την εγγραφη.
Οταν στα Garmin βαζουμε καινουριο χαρτη, τοτε στην πρωτη εκκινηση με το χαρτη αυτον, τον ανοιγουν, τον διαβαζουν και αποθηκευουν πληροφοριες του σε μια "κρυφη" εσωτερικη μνημη.
Οταν μετα εσβησες το χτυπημενο αρχειο και αντεγραψες το καλο (με τη μεθοδο του Μανου) δεν αλλαξε τιποτα στην "κρυφη" εσωτερικη μνημη, αφου ο χαρτης ηταν ο ιδιος και δεν χρειαζοταν πια "ανοιγμα". Ετσι στην "κρυφη" εσωτερικη μνημη παρεμειναν οι προηγουμενες "χαλασμενες" πληροφοριες.
Οταν εβαλες την 4.10 με την επανεκκινηση αλλαξαν κι οι πληροφοριες του χαρτη κι ετσι ολα ηταν σωστα.
Καταληγω να σκεφτομαι οτι αν μετα το σβησιμο του "χτυπημενου" 4.50 εκανες αποσυνδεση κι επανεκκινηση μηπως χωρις το χαρτη μεσα, θα σβηνονταν και οι "χτυπημενες" πληροφοριες του στην "κρυφη" μνημη.
Αν μετα το ξανασυνδεες στο PC και αντεγραφες το νεο αρχειο του 4.50 τοτε θα ηταν ολα ενταξει.
Θα πρεπει να δουμε αν σε μελλοντικες τετοιες περιπτωσεις, η διαδικασια "σβησιμο αρχειου--επανεκκινηση συσκευης--αντιγραφη νεου αρχειου" θα μας δωσει σωστο αποτελεσμα.

Παντως ειναι πολυ καλυτερο να εχεις τους χαρτες στην καρτουλα, γιατι σε περιπτωση που "χτυπησει" χαρτης γραμμενος στην εσωτερικη μνημη, επειδη τa Garmin πριν ξεκινησουν διαβαζουν τους χαρτες, θα σου κολλησει η συσκευη στο "Φορτωση Χαρτων" και μετα θελει κοπο για να ξεμπλεξεις.
Αν ομως ο "χτυπημενος" χαρτης ειναι στην καρτουλα, σβηνεις τη συσκευη, βγαζεις την καρτουλα και κανεις μια επανεκκινηση κι ολα καλα με τη συσκευη.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 15 Σεπ 2016 - 10:50

aantonis έγραψε:Απλά μένω με την απορία γιατί δεν μπορώ να έχω την 4.50 στην εσωτερική μνήμη (όχι δεν με πειράζει αφού η συσκευή δουλεύει πάλι με τη νέα έκδοση, αλλά αναρωτιέμαι τι πάει στραβά με την εσωτερική μνήμη - σημειωτέον ότι από το 1GB της εσωτερικής μνήμης τα 700ΜΒ περίπου είναι ελεύθερα).
Ευχαριστώ ξανά για όλα!

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει με την εσωτερική μνήμη της συσκευής & σε περίπτωση που θα ήθελες να προσθέσεις κάποιον χάρτη στο μέλλον οι συμβατές ονομασίες είναι gmapprom.img, gmapsupp.img & gmapsup2.img με τις αντίστοιχες ονομασίες στα κλειδιά unl φυσικά.

Βασικότατο είναι να μην δοκιμάζεις κανέναν χάρτη στην εσωτερική μνήμη αν πρώτα δεν τον έχεις τσεκάρει στην κάρτα. Αν το αρχείο του χάρτη που θα βάλεις στην εσωτερική μνήμη είναι προβληματικό θα μπλοκάρει την συσκευή & ο βαθμός δυσκολίας επαναφοράς είναι υψηλός, αν το προβληματικό αρχείο είναι στην κάρτα απλώς την αφαιρείς & σώθηκες.

Ποτέ μην έχεις τον ίδιο χάρτη δύο φορές (κάρτα/εσωτερική μνήμη) ακόμα & αν πρόκειται για διαφορετικές εκδόσεις γιατί η συσκευή θα παρουσιάσει δυσλειτουργίες.

Τις αναβαθμίσεις του χάρτη Auto Drive Hellas μόνο χειροκίνητα με το Universal Extractor για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα & η συσκευή είναι πάλι ετοιμοπόλεμη !!!  shoot2
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από aantonis Πεμ 15 Σεπ 2016 - 11:42

Καλημέρα παιδιά κι ευχαριστώ ξανά!
Αν κατάλαβα καλά πάντα θα πρέπει να δοκιμάζω τους χάρτες στην εξωτερική μνήμη για να μην προκύψει δυσεπίλυτο πρόβλημα.
Σε περίπτωση που προκύψει η επόμενη αναβάθμιση λοιπόν ακολουθώ τη μέθοδο αυτή.
Η έκδοση 4.50 αν αντιγραφεί στην εσωτερική μνήμη της συσκευής μου εμφανίζει πάντα το συγκεκριμένο πρόβλημα που σημαίνει μάλλον ότι κάποιες ρυθμίσεις εσωτερικές που "χτύπησαν" στην έκδοση αυτή κάπου παραμένουν και μόλις αντιγράψω το gmapprom.img ενεργοποιούνται. Απλά δεν καταλαβαίνω πως δεν ενεργοποιούνται οι ίδιες ρυθμίσεις όταν ο 4.50 είναι στην εξωτερική μνήμη. Μήπως αυτό συμβαίνει επειδή η συσκευή ίσως δημιουργεί διαφορετικές ρυθμίσεις όταν ο χάρτης είναι σε μορφή gmapsupp.img;
Δηλαδή μου περνάει απ' το μυαλό να σας πω την αλήθεια η ιδέα να γράψω το χάρτη 4.50 σαν αρχείο gmapsupp.img στην εσωτερική μνήμη για να δω τι θα συμβεί. Τι λέτε; Να το κάνω το πείραμα;
aantonis
aantonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Φθιώτιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 15 Σεπ 2016 - 12:15

Αντωνη δοκιμασες αυτο που γραφω παραπανω;
Δλδ να σβησεις το 205, να βγαλεις την καρτουλα, να το αναψεις χωρις χαρτη μεσα, να το σβησεις και μετα να το συνδεσεις στο PC και να αντιγραψεις το gmapprom.img του 4.50 στην εσωτερικη μνημη και να δεις αν δουλευει σωστα;

Aν παλι δεν δουλεψει σωστα μπορουμε να δοκιμασουμε αν θελεις ενα reset to factory settings, ωστε να δουμε με ποιον τροπο σβηνονται οι "χαλασμενες" πληροφοριες απο την "κρυφη" μνημη.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από Santosan Παρ 16 Σεπ 2016 - 10:34

Αφαίρεσε την καρτούλα από την συσκευή, σύνδεσε την μετά στο PC & μέσα από τον φάκελο Garmin στην εσωτερική μνήμη διέγραψε οτιδήποτε gmapprom υπάρχει, ακόμα & το unl μετά κάνε ένα backup όλο τον φάκελο GPX που είναι τα "Αγαπημένα" σου. Αποσύνδεσε τώρα την συσκευή από το PC & ακολούθησε την διαδικασία όπως φαίνεται στο video.



Έχοντας πατημένο το δάχτυλο στην κάτω δεξιά γωνία άνοιξε την συσκευή & μόλις ερωτηθείς πάτα "Yes". Η συσκευή θα επανέλθει σε εργοστασιακές ρυθμίσεις οπότε θα πρέπει να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή & να επαναφέρεις τα περιεχόμενα του φακέλου GPX. Κλείσε την συσκευή πάλι τοποθέτησε την κάρτα & άνοιξε την ξανά να διαβάσει τον χάρτη, θα πρέπει να δουλεύει σωστά. Τώρα δοκίμασε να δείς αν σου διαβάζει τον χάρτη από την εσωτερική μνήμη με ονομασία gmapprom αφού μεταφέρεις τα αρχείο gmapsupp.img & gmapsupp.unl από την κάρτα μετονομασμένα & τα δύο ως gmapprom. Σε αυτή την δοκιμή μην βάλεις την κάρτα στην συσκευή καθόλου.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από aantonis Κυρ 18 Σεπ 2016 - 14:03

Γεια σας και συγνώμη για την ολιγωρία αλλά δεν ασχολήθηκα με το θέμα παρά μόνο σήμερα εξαιτίας διαφόρων υποχρεώσεων.
Ας δούμε λοιπόν τις νεώτερες πληροφορίες από τη συσκευή μου:
Κυριάκο τη μέθοδο αυτή την είχα δοκιμάσει με τα προηγούμενα πειράματα και ξανά σήμερα αλλά δεν δούλεψε. Πρέπει βεβαίως να σας αναφέρω ένα σοκ που δοκίμασα όταν έβγαλα την κάρτα μνήμης με τον χάρτη 4.50 και άνοιξα τη συσκευή. Η συσκευή φόρτωσε κανονικά περιβάλλον και χάρτη.Τρελάθηκα - λέω που βρέθηκε χάρτης - αφού τον είχα σβήσει και ποιός είναι άραγε; Τρέχω στις πληροφορίες χάρτη και βρίσκω ότι είναι ο 4.20 που είχα διαγράψει.
Έτσι είσαι λέω; νέα διαγραφή χάρτη, κλειδιού και αγαπημένων αφού πρώτα πήρα αντίγραφο. Αποσύνδεση, εκκίνηση και μένω σύξυλος: Φόρτωση περιβάλλοντος και χάρτη - κοιτάζω ξανά ο 4.20. Καλά πως στο καλό επανήλθε αλλά και πως ξεκλείδωσε λέω - σβήσιμο - σύνδεση στον η/υ και πράγματι είχε επανέλθει ο 4.20 μαζί και το κλειδί. Εν τω μεταξύ συνέχισα μετά με την μέθοδο του Μάνου αλλά πάλι τίποτα το μόνο που κατάφερνα ήταν σβήσιμο των αγαπημένων. Αντέγραψα τον 4.50 ως gmapprom στην εσωτερική μνήμη αφού έσβησα τον 4.20 - τίποτα - η ίδια παλιά συμπεριφορά.
Τι μένει - λέω ας ξαναβάλω τον 4.20 στην εσωτερική μνήμη αφού σβήσω τον 4.50 και επιτέλους καταλήγω με ένα gmapprom.img κατεστραμμένο (δηλ. με 0 byte μέγεθος) στην εσωτερική μνήμη. Τώρα σκέφτομαι να το αφήσω έτσι - τουλάχιστον να μην μπερδεύεται με τους χάρτες της εξωτερικής κάρτας.
Τελικά έμεινα "κάγκελο" τουλάχιστον με τη λειτουργία της επαναφοράς του χάρτη και του κλειδιού στην εσωτερική μνήμη - λες και υπάρχει ενσωματωμένο λογισμικό που δεν αφήνει τη συσκευή χωρίς τον τελευταίο χάρτη που υπήρχε στη συσκευή και χωρίς το κλειδί! (τι άλλο να σκεφτεί κανείς)
Συγνώμη για την πολυλογία μου και την κούραση που σας προκάλεσα... σκέφτομαι οτιδήποτε από όλα όσα με διδάξατε να τα δοκιμάσω με την καινούργια έκδοση χάρτη που θα βγει... για τώρα δεν αντέχω άλλο.
Ευχαριστώ πολύ για όλα!

Υ.Γ. Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι η διαγραφή όλων από τη εσωτερική μνήμη αλλά με τρομάζει λίγο η σκέψη...
aantonis
aantonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Φθιώτιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από x-trail Κυρ 18 Σεπ 2016 - 14:48

Τo PC σου φταιει συμφωνα με αυτα που μας λες, δεν "ολοκληρωνει" το σβησιμο και γραψιμο των αρχειων.
Δοκιμασε να κανεις συνδεση σε αλλο PC και δες τι γινεται.
Εννοειται οτι παντα κανεις "ασφαλη καταργηση" της συσκευης απο το PC πριν τραβηξεις το καλωδιο.
(Παλια ειχαμε παρομοια προβληματα "μη σβησιματος" κι επρεπε να "τραβαμε" το καλωδιο χωρις να κανουμε ασφαλη καταργηση, αλλα ειναι κατι που δε θα στο προτεινα).
Σε καμια περιπτωση μην κανεις διαγραφη ολης της εσωτερικης μνημης ή απλο φορμαρισμα, θα μπλεξεις, ειναι παλια η συσκευη, θελει ειδικο προγραμμα για format, αστο καλυτερα, ειδικα οταν βλεπεις οτι δεν σου σβηνει αυτα που δινεις για σβησιμο...
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wrong Απ: Garmin nuvi 205 πρόβλημα αναζήτησης διεύθυνσης

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 18 Σεπ 2016 - 18:40

Αντώνη ποιά Windows χρησιμοποιείς στο PC σου ;

Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης