My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

+5
x-trail
panoshm
Santosan
PAVL-2
D_G
9 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 31 Αυγ 2014 - 13:36

Αν η συσκευη δεν ειναι σε Mass Storage, εχει μεινει δλδ στην original ρυθμιση, δεν υπαρχει θεμα ασφαλης αποσυνδεσης γιατι οπως διαβαζουν τα Win την συσκευη δεν δινουν την συγκεκριμενη δυνατοτητα. Αν ομως εγινε αποσυνδεση κατα την διαρκεια αναβαθμισης τοτε εχει γινει ζημια στο λογισμικο.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από G.K. Κυρ 31 Αυγ 2014 - 13:52

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η καινούργια συσκευή δεν έχει καθόλου χώρο στην εσωτερική μνήμη ούτε για την αναβάθμιση λογισμικού.

Κάνε μας ένα screenshot στα αρχεία που έχεις μέσα, αφού πρώτα την βάλεις σε Mass Storage ώστε να την διαβάζει το pc σαν εξωτερικό δίσκο και πες μας πόση είναι συνολικά η εσωτερική σου μνήμη.

Μήπως ελευθερώνοντας κάποιο μέρος της και κάνοντας ClearNonVol μετά, το βάλεις στο WebUpdater και κάνεις επανεγκατάσταση και αναβάθμιση του λογισμικού.
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από D_G Κυρ 31 Αυγ 2014 - 14:05

Τώρα έχει περισσότερο (2096 ελεύθερα), γιατί έβαλα κάρτα μνήμης και έκανα εγκατάσταση τον Ευρωπαϊκό χάρτη εκεί.
Δεν έχω αρκετές γνώσεις και δεν ξέρω πως γίνεται το screen shot.
Εκ νέου αναβάθμιση δεν παίρνει γιατί γράφει ότι είναι ενημερωμένο
avatar
D_G
Member
Member

Άντρας Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 70


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από D_G Κυρ 31 Αυγ 2014 - 14:16

Για να δούμε, έδωσα επαναφορά αντιγράφων ασφαλείας, και μου έγραψε ότι έχει δύο αρχεία για εγκατάσταση και τα έκανα και μου ζήτησε επανεκκίνηση η συσκευή.
Θα βγω αργότερα έξω να το δοκιμάσω και βλέπουμε.

Όπως και να έχει, ευχαριστώ όλους σας, είσαστε το καλύτερο φόρουμ !!!!!!!!!!!!!
avatar
D_G
Member
Member

Άντρας Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 70


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από PAVL-2 Κυρ 31 Αυγ 2014 - 17:30

D_G έγραψε:
Δεν έχω αρκετές γνώσεις και δεν ξέρω πως γίνεται το screen shot.
Πρωτο βημα .
Δες αυτο και εαν θέλεις βοήθεια εδω είμαστε .
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεύτερο βημα 
Την εικονα που αποθήκευσες  την ανεβάζεις  εδω .
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τρίτο βημα 
Μόλις ολοκληρωθεί το ανέβασμα θα σου βγουν επιλογές με συνδέσμους  , παιρνεις  ( αντιγραφή ) τον   σύνδεσμο  και τον βάζεις μεσα στο φόρουμ και στην ενότητα που θέλεις , για καλο και για κακο κανεις και μια προεπισκόπηση πριν να το στείλης  για να δεις εαν ολα ειναι ένταξη .

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 31 Αυγ 2014 - 19:11

G.K. έγραψε:Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η καινούργια συσκευή δεν έχει καθόλου χώρο στην εσωτερική μνήμη ούτε για την αναβάθμιση λογισμικού.

Γιωργο οι συσκευες της σειρας 34/35xx εχουν επιπλεον αρχεια οπως το 3D Buildings & το DEM που φτανουν περιπου το 1.1 Giga. Συνολικα ολα τα αρχεια του χαρτη μαζι με τα standart αρχεια του λογισμικο φτανουν ή ξεπερνουν τα 8 Giga, o χωρος της εσωτερικης μνημης δεν επαρκει πλεον & γι' αυτο τα Updater ζητανε καρτα.

Δημητρη αν δεν σου διορθωθει το θεμα τοτε μπορεις να ξαναπερασεις το firm, να επεναλαβεις την αναβαθμιση δλδ αλλα οχι μεσω του Garmin Express αφου δεν μπορει να εκτελεσει κατι τετοιο. Θα χρησιμοποιησουμε ενα αλλο εργαλειο της Garmin το WebUpdater.

1/ Κατεβαζεις το firm για την συσκευη σου απο εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] το αποθηκευεις στην επιφανεια εργασιας.
2/ Κατεβαζεις το WebUpdater απο εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] επισης το αποθηκευεις στην επιφανεια εργασιας για να το κανεις εγκατασταση στο PC. Μετα την εγκατασταση θα πας στην θεση C:\Program Files (x86)\Garmin\WebUpdater\WebUpdater.exe ή C:\Program Files\Garmin\WebUpdater\WebUpdater.exe οπου θα κανεις δεξι κλικ πανω στο WebUpdater.exe, θα επιλεξεις "Αποστολη προς"  & "Επιφανεια εργασιας (δημιουργια συντομευσης)".
3/ Συνδεεις την συσκευη σου στο PC & περιμενεις να την αναγνωρισει.
4/ Αφου βεβαιωθεις οτι το PC εχει αναγνωρισει την συσκευη κανεις drag & drop το αρχειο firm που κατεβασες πανω στην συντομευση του WebUpdater, η διαδικασια θα ξεκινησει, πατας "Επομενο", περιμενεις να εντοπισει την συσκευη μετα παλι "Επομενο", κανει την διαδικασια & αφου ολοκληρωσει θα σου βγαλει για αλλες αναβαθμισεις πατα "Ακυρο".  Εχεις τελειωσει, κανε αποσυνδεση & μετα δοκιμη της συσκευης σε προσομοιωση, δεν χρειαζεται να κανεις πραγματικη πλοηγηση θα στο δειξει αν θεραπευτηκε.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από G.K. Κυρ 31 Αυγ 2014 - 19:28

Μα αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση.
Αν δεν έχει αρκετό χώρο για να κάνει τουλάχιστον τις αναβαθμίσεις λογισμικού τότε τι πουλάνε;
Που θα την κάνεις την αναβάθμιση, στην...κάρτα;
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από PAVL-2 Κυρ 31 Αυγ 2014 - 19:43

Γιατι υποχρεώνουν να κανεις αναβαθμιση ; 
Το να βάλεις μια καρτα  δεν ειναι επιστήμη .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από D_G Κυρ 31 Αυγ 2014 - 19:46

Λοιπόν, πολύτιμη η βοήθειά σας.

Έκανα ό,τι μου γράψατε και πήρα το αυτοκίνητο να κάνω μία βόλτα να δω πως δουλεύει.

Ο χάρτης πάλι μου έδειχνε όλο το Αιγάλεω, ξέροντας ότι αν τρέξω πάνω από 20 χλμ θα επανέλθει το ζουμ εκεί που πρέπει, αλλά τίποτα.

Έβαλα να με οδηγήσει πίσω στο σπίτι μου, και το ζουμ δούλευε κανονικά, φέρνοντας πιο κοντά στις στροφές και επανερχόταν ξανά εκεί που έπρεπε μετά.

Όταν ακύρωσα την διαδρομή, το ζουμ πήγε πάλι στο μακρινό και δεν άλλαζε, δεν βγήκα Εθνική γιατί θα έχει φαντάζομαι πολύ κίνηση από την επιστροφή, αλλά πιστεύω ότι θα με πήγαινε πάλι στο κοντινό όταν έτρεχα και θα επανερχόταν στο μακρινό όταν θα έκοβα.

Αν είναι η συσκευή έτσι ΟΚ, αλλά συνήθως πηγαίνω με τον χάρτη μόνο και αν χρειαστεί δίνω διαδρομή.

Όπως και να έχει, σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας.
avatar
D_G
Member
Member

Άντρας Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 70


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από G.K. Κυρ 31 Αυγ 2014 - 20:05

Την αναβάθμιση λογισμικού εννοώ Χρήστο.
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 31 Αυγ 2014 - 20:33

G.K. έγραψε:Μα αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση.
Αν δεν έχει αρκετό χώρο για να κάνει τουλάχιστον τις αναβαθμίσεις λογισμικού τότε τι πουλάνε;
Που θα την κάνεις την αναβάθμιση, στην...κάρτα;

Αυτο εχει να κανει με την λαθεμενη διαχειριση της εσωτερικης μνημης που κανει το G.E, δεν φταιει η συσκευη ή το λογισμικο. Οταν ηταν ενεργο το MapUpdater & μπορουσαμε να κανουμε απο εκει αναβαθμιση χαρτη, που στην ουσια καταναλωνει την εσωτερικη μνημη, οταν εκανε υπολογισμο & εβλεπε οτι ο διαθεσιμος χωρος ηταν κατω απο ενα οριο σου ζηταγε καρτα & δεν ειχε εντοπιστει ποτε το φαινομενο να μην υπαρχει διαθεσιμος χωρος για αναβαθμιση λογισμικου. Δεν ξερω αν διαβασες για την αναβαθμιση χαρτη που εκανα στο 3490 με το G.E & μου εκανε την συσκευη μανταρα, δεν μετεφερε αρχεια στην καρτα, μου εσβησε το DEM & μου αφησε την συσκευη με λιγα MB διαθεσιμα που δεν εφταναν για τιποτα ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από PAVL-2 Κυρ 31 Αυγ 2014 - 20:34

Γράψε λάθος .
Αλλα τη  λογισμικό ηταν αυτο που δεν έφτανε  η μνήμη .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από ZAFIR Κυρ 31 Αυγ 2014 - 23:35

ακριβώς έτσι...λειτουργούσε και εκεί χάθηκα και εγώ μέχρι να ξαναστήσω τη συσκευή
τα έκανα όλα μάνουαλ,έστειλα στην κάρτα  τους χάρτες -παρελκόμενα και υσύχασα..
την ψιλιάστικα όταν είπε ότι δέν υπάρχει χώρος,κοιτάω το backup,δέν μου έβγαινε η εξίσωση..θα σβήσει τον προηγούμενο θα βάλει τον νέο και..
τάπαν άλλοι πρίν απο μένα..σόρρυ
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από D_G Παρ 5 Σεπ 2014 - 17:21

Πληροφοριακά το έχω πάει στο σέρβις, όπου μου είπαν ότι θα μείνει περίπου 18 εργάσιμες.
avatar
D_G
Member
Member

Άντρας Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 70


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από Santosan Παρ 5 Σεπ 2014 - 19:46

Περιμενουμε νεα σου Δημητρη.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από D_G Παρ 26 Σεπ 2014 - 17:58

Λοιπόν, σήμερα με ειδοποίησαν και μου έδωσαν νέα συσκευή, αφού διαπίστωσαν ότι πράγματι είχε πρόβλημα στο ζουμ.

Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.

Σας ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον και για τις συμβουλές.
avatar
D_G
Member
Member

Άντρας Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 70


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από G.K. Παρ 26 Σεπ 2014 - 18:05

Καλορίζικη και...απροβλημάτιστη φίλε Δημήτρη!!  Smile2
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγορα 3597 - Προβλημα Απεικονισης Μετα Απο Αναβαθμιση

Δημοσίευση από D_G Παρ 17 Οκτ 2014 - 20:06

ΟΚ το ζουμ, μου άρεσε η 3d απεικόνιση στον Ευρωπαϊκό χάρτη, το μόνο μου παράπονο, ότι όταν το ανοίγω μου δείχνει τον χάρτη πολύ μακριά, δεν κρατάει στη μνήμη τις ρυθμίσεις όπως οι άλλες συσκευές, και όταν το ανοίγω πρέπει χειροκίνητα κάθε φορά να πατώ τέσσερις φορές το (+) για να  φέρνω το χάρτη πιο κοντά.
avatar
D_G
Member
Member

Άντρας Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 70


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης